Razem czy osobno?

Na rynku jest wiele rodzajów wózków dziecięcych. Dla osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami taki wybór może sprawiać nie lada kłopot.

Z reguły wózki dziecięce możemy podzielić na:

  • wózki wielofunkcyjne tak zwane 3w1
  • głęboko-spacerowe lub gondolowo-spacerowe tzw 2w1,
  • spacerowe,
  • bliźniacze (dla bliźniąt lub rodzeństwa),
  • sportowe (biegowe)

Wózki wielofunkcyjne to takie, które łączą w sobie zazwyczaj trzy funkcje wózka i mogą służyć dzieciom do trzeciego roku życia. Wózek wielofunkcyjny to połączenie:

  • gondoli czyli głębokiego wózka dla niemowląt,
  • fotelika samochodowego,
  • spacerówki, czyli wózka dla dzieci siedzących.

Wózek 3w1 ma zazwyczaj stelaż do którego montowany jest wózek czyli gondola, fotelik lub spacerówka. Opcja ta jest o tyle wygodna, że wózki dziecięce tego typu są najczęściej najtańszą wersją wózków i kupując jeden wózek posłuży on przez kilka lat. Dobrej jakości wózki, które proponuje nasz sklep z wózkami mogą posłużyć kolejnemu dziecku w rodzinie lub można go odsprzedać.

W pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice najczęściej korzystają z gondoli i fotelika samochodowego. Fotelik będący w zestawie wózka wielofunkcyjnego może służyć jako gondola dla niemowlęcia podczas krótkich spacerów.

Kiedy dziecko już siedzi samodzielnie przychodzi czas na spacerówkę. Spacerówki w wózkach typu 3w1 to element, który najdłużej służy dziecku, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości wózek, z materiału, który można wyprać.

Wózki 2w1 to połączenie gondoli i spacerówki. Różni je od wózków 3w1 brak fotelika samochodowego, ale zazwyczaj ten rodzaj wózka jest tak zaprojektowany, że fotelik, pasujący do zestawu, można dokupić osobno.

            Spacerówki to rodzaj wózków, które służą do przewożenia dzieci samodzielnie siedzących. Mogą być:

– zabudowane,

– parasolowe.

            Zabudowane to takie, które są dość stabilne, wygodne dla malucha i można je ustawić w pozycji do spania. Są jednak dość ciężkie w porównaniu z parasolowymi.

            Parasolowe spacerówki, to lekkie, proste i szybkie w składaniu wózki, ale mają mniej funkcji od spacerówek zabudowanych.

            Wózki bliźniacze lub do przewozu rodzeństwa są to połączone ze sobą dwa wózki, gondole lub spacerówki. W przypadku wózków dla rodzeństwa mogą być one połączeniem gondoli i spacerówki.

            Wózki do biegania i uprawiania aktywnie sportu z małym dzieckiem różnią się przede wszystkim kółkami i amortyzacją, bo wózek porusza się zdecydowanie szybciej niż przy tradycyjnym spacerze.