Projektowanie konstrukcji stalowych – czym jest i kiedy jest potrzebne?

Projektowanie konstrukcji stalowych nie ogranicza się tylko do budownictwa, bo to też projektowanie samochodów, statków i pojazdów szynowych o zróżnicowanych gabarytach. Także drobne elementy produkowane taśmowo muszą zostać zaprojektowane.

Projektowanie konstrukcji stalowych a spektakularne budowle

Projektowanie konstrukcji stalowych to też projektowanie budowli, takich jak most Jacques Chaban-Delmas. Konstrukcja ta jest wybitnie ciekawą ze względu na funkcję, którą pełni. Trzeba jednak pamiętać, że zaprojektowanie spektakularnie wyglądającej budowli to cała masa obliczeń dla sporego zespołu inżynierów. Jest to skomplikowany proces, który wiąże się wykonaniem wielu czasochłonnych obliczeń. Projektowanie ciekawie wyglądających budowli nie jest skomplikowane z punktu widzenia architekta, ale potem wielu inżynierów musi sprawić by dany projekt, sprawdził się w warunkach realnych. Dlatego spore budowle ze znacznej ilości stali i betonu są bardzo drogimi i to już na etapie projektowania.

Projektowanie konstrukcji stalowych-najczęstsze zastosowanie

Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, że nawet tak banalny element płotu uformowany z profili stalowych i polakierowany proszkowo też musi zostać poprawnie zaprojektowany, podobnie jest z blachodachówką i z innymi prefabrykatami ze stali. Projektowanie konstrukcji stalowych jest też powiązane z produkcją tych elementów, bo muszą one być dostatecznie wytrzymałe i akuratne, jeśli chodzi o wymiary. Dlatego przechodzą kontrolę jakościową i to jeszcze na linii produkcyjnej. Stal w typowych budynkach jest niemal niewidoczna, bo najczęściej jest to zbrojenie zatopione w betonie. Trochę inaczej projektowanie konstrukcji stalowych wygląda w przypadku stalowych wiat przystankowych. Te niemal niezauważalne budowle powstają z prefabrykatów produkowanych w fabrykach i tak jak wiele elementów tego typu muszą być wymiarowe i wykonane z odpowiednich stalowych profili, po to by montaż na miejscu był łatwy. Dość często spotyka się też bardziej nietypowe konstrukcje ze stali i szkła. Najczęściej stanowią one część galerii handlowej lub innej budowli tego typu. Taka wymyślna część budowli, to także projektowanie konstrukcji stalowych, bo ramy stalowe z panelami szklanymi bywają też projektami dla konkretnej budowy.