Co na ból stawów?

Ból stawów może być naprawdę nieznośny, co w rezultacie uniemożliwia sprawne poruszanie się i wykonywanie wielu zwykłych czynności. Jeśli doszło do zapalenia stawów, zakres ich ruchomości znacząco się zmniejsza, dodatkowo występuje obrzęk. Co należy wtedy zrobić? Jak rozpoznać przyczynę bólu stawów lub mięśni?

Gdzie szukać przyczyny bólu stawów?

Ból stawów może mieć różne podłoże. Często spowodowany jest drobnymi urazami mechanicznymi, do których może dojść np. na treningu sportowym. Ból stawów może być wywołany także wieloma innymi czynnikami. Mogą być to np. mikrourazy, które są skutkiem wykonywanej pracy lub nieumiejętnego wykonywania niektórych ćwiczeń; częstym powodem bólu stawów jest stan zapalny, który obejmuje tkankę stawu i obszary okołostawowe. Może się zdarzyć, że ból stawów jest wywołany zmianą zwyrodnieniową; spotyka to zazwyczaj osoby starsze, jednak ze względu na różne czynniki zwyrodnienia mogą pojawić się również u osób młodszych. Ból stawów to niekiedy objaw choroby przewlekłej, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń. Ból może utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego jeszcze przed wizytą u lekarza i poznaniem przyczyny (jeśli ból utrzymuje się dłużej) warto sięgnąć po preparat, który nieco złagodzi objawy. Najczęściej są to preparaty w formie żelu (takie jak np. Diclac).

Na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza?

Alarmujący na pewno powinien być przedłużający się ból. Niepokoić może również obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie stawu i jego ograniczona ruchomość. Bólowi stawów mogą towarzyszyć również zupełnie inne dolegliwości, takie jak ogólne wyczerpanie, ból mięśni– pojawienie się kilku objawów jednocześnie również powinno zwrócić naszą uwagę. Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego jest również poranna zmniejszona ruchomość – jeśli po wstaniu z łóżka osoba uskarżająca się na ból nie jest w stanie normalnie się poruszać mniej więcej przez pierwszą godzinę, to może być to dowód na to, że w organizmie dzieje się coś poważnego. Przed pójściem do lekarza warto wypróbować preparaty dostępne bez recepty możliwe, że ból ustąpi po kilku dniach regularnego stosowania.

Co stosować na ból stawów?

Najlepiej zacząć od preparatów, które można kupić bez recepty. Producenci najczęściej proponują wszelkiego rodzaju maści i żele, które nakłada się na bolące miejsce. Konieczne jest regularne powtarzanie zabiegu – nawet do 3-4 razy dziennie. Przywoływany Diclac ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne, łagodzące i kojące, dlatego po jego zastosowaniu można szybko odczuć ulgę. Jeśli ból się utrzymuje, konieczne jest udanie się do lekarza, który po ustaleniu przyczyny może zlecić odpowiedni zabieg lub przepisać silniejsze leki.