Probiotyk warto przyjmować po zakończeniu terapii antybiotykami, która poważnie wyjaławia naszą florę bakteryjną. Probiotyk dla dorosłych w postaci suplementu diety wspomaga mikroflorę bakteryjną jelit, uzupełniając je o nową armię dobrych bakterii. Radzimy, jak wybrać dobry probiotyk dla dorosłych i na co zwrócić uwagę.
Probiotyk i bakterie probiotyczne – na czym polega różnica?
Bakterie probiotyczne obecne w naszych jelitach to inaczej probiotyki. Pełnią one ważne funkcje w ludzkim organizmie – wspomagają procesy trawienia i oczyszczają jelita. Ale przede wszystkim trzymają niekorzystne dla naszego zdrowia drobnoustroje w ryzach. Gdy dobre bakterie są w przewadze mówimy o stanie równowagi. Równowaga bakteryjna w jelitach ma korzystny wpływ na ogólną kondycję organizmu, układ odpornościowy i trawienie, ale także na nasze samopoczucie.
Probiotyk to również określenie na suplement diety, zawierający żywe kultury bakterii probiotycznych. Probiotyk dla dorosłych stosuje się w sytuacji, gdy naturalna flora bakteryjna jelit została osłabiona, na przykład w wyniku przyjmowanych antybiotyków lub w efekcie biegunki.
Probiotyk po biegunce pomaga uzupełnić florę bakteryjną jelit o dobroczynne drobnoustroje, by wspomóc powrót do równowagi bakteryjnej mikrobiomu. Równie korzystny wpływ probiotyku obserwuje się po zastosowaniu go po leczeniu antybiotykiem, gdy flora bakteryjna ulega wyjałowieniu. Dobry probiotyk dla dorosłych uzupełnia mikrobiotę o dobre bakterie.
Probiotyk dla dorosłych – jak wybrać dobry probiotyk?
Dobry probiotyk powinien zawierać przynajmniej kilka szczepów bakterii probiotycznych. Jeśli w składzie probiotyku znajduje się większa liczba szczepów, możemy uznać, że taki probiotyk dla dorosłych powinien spełnić swoje zadanie.
Oprócz bakterii probiotycznych, suplement diety może zawierać także prebiotyki, czyli substancje będące pożywką dla dobroczynnych bakterii. Taki preparat to synbiotyk i będzie miał dodatkowo w składzie na przykład oligosacharydy owocowe.
Synbiotyk jest polecany osobom, które po zastosowaniu antybiotykoterapii lub po doświadczeniu nieprzyjemności jelitowych, nie mogą przez jakiś czas stosować diety bogatej w substancje odżywcze.
Dieta dobra dla jelit
Zdrowa, zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna, ruch na świeżym powietrzu oraz dobry sen powinny stanowić podstawę naszego codziennego stylu życia.
Aby zadbać o nasze jelita, jedzmy produkty bogate w naturalne probiotyki i prebiotyki. Naturalne źródła probiotyków to kefiry, jogurty i zsiadłe mleko, prebiotyki znajdziemy zaś w warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych makaronach, pieczywie z mąki z pełnego przemiału i kaszach.
Probiotyk dla dorosłych sprawdzi się w sytuacjach, gdy konieczne jest uzupełnienie mikroflory jelitowej. Suplement diety nie powinien stanowić substytutu zdrowej, zróżnicowanej diety. Na co dzień jedzmy zdrowo i dbajmy o nasze jelita za pomocą zbóż, warzyw i owoców.