Lustro w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedyś stanowiło niezbędny element łazienki, obecnie spotykane jest niemalże w każdym domu. Lustro bowiem jest jednym z tych elementów wyposażenia wnętrz, które poza standardową funkcją, pełni także rolę pomocniczą w aranżacji wnętrz. Niektóre doświetlają przestrzeń, inne optycznie je powiększają. Czym się kierować oraz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie lustra? Dlaczego kinkiet nad lustro może okazać się praktycznym rozwiązaniem?

Kinkiet nad lustro – dlaczego warto na niego postawić

Wydawałoby się, iż nie ma nic prostszego niż zakup właściwego lustra i oświetlenia w jego okolicy. Okazuje się jednak, iż wcale tak nie jest. Lustro powinno pasować wielkością, kształtem oraz stylistyką wykonania, jak również kolorem szkła do pomieszczenia, w którym, się znajduje. Co więcej, aby w pełni i wygodnie z niego korzystać, istotne jest także jego umiejscowienie oraz pozycja, w której będzie ustawione. Ważną funkcję pełni również to, w jakiej odległości od niego znajduje się oświetlenie oraz jaki jest dostęp do światła. Aby móc w pełni korzystać z lustra warto zainwestować w kinkiet nad lustro, który zapewni wygodne korzystanie z niego o każdej porze dnia i nocy.

Kolor szkła w lustrze – dlaczego jest taki istotny?

O tym, że lustra mogą mieć różny kolor, a ten czynnik ma przecież wpływ na lustrzane odbicie, najłatwiej przekonać się w sklepowych przymierzalniach. W jednych odbicie jest naturalne, w innych nadaje nieco opalenizny lub bladości. Jest to spowodowane tym, iż niektóre z nich wykonane są ze szkła barwnego. Ponadto mogą być lustra bezbarwne (srebrne) lub grafitowe, brązowe, niebieskie, białe, złote czy zielone. Te wykonane ze szkła bezbarwnego, a więc srebrne, mają z reguły wyższy współczynnik odbicia od tych wykonanych ze szkła barwnego. Oddają także w pełni prawdziwy wizerunek. Natomiast zwierciadła barwione lepiej sprawdzają się jako dekoracja wnętrz. Niejednokrotnie główna powierzchnia lustra wykonana jest ze szkła srebrnego, a pozostałe elementy ozdobne ze szkła barwionego. Ten rodzaj lustra często wykorzystywany jest jako dekoracja ścienna zamiast obrazu.

Poza kolorem szkła w lustrze, istotna jest także jego wielkość, kształt oraz elementy ozdobne lustra. Warto je dopasować do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie usytuowane. Ważne jest także to, co ma być widoczne w lustrze oraz jak dużo ma uchwycić. Ogromną rolę odgrywa jego położenie – pionowe lub poziome. Dla przykładu, jeśli lustro ma wisieć w sypialni nad łóżkiem, lepiej postawić na takie, które można powiesić w pozycji poziomej. Powieszone w ten sposób optycznie powiększy jej przestrzeń.

Jeśli jednak zależy nam na uchwyceniu sylwetki całego ciała, wtedy najlepiej sprawdzi się duże lustro powieszone lub ustawione w pozycji pionowej. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest lustro zamontowane w drzwiach szafy. W przypadku gdy celem jest dodatkowe podkreślenie wyglądu sypialni, można pomyśleć o lustrze wolnostojącym bądź opartym o ścianę.

Rama pasująca do stylistyki przestrzeni, czy może lepiej bez ramy?

Rama lustra spełnia przede wszystkim funkcję dekoracyjną, dlatego tym przypadku liczy się przede wszystkim to, czy lustro będzie pasowało do stylistyki wnętrza, w którym będzie się znajdować. W jasnych i nowoczesnych lepiej prezentują się minimalistyczne ramy, w jednym kolorze. Coraz częściej wykorzystywane ą także duże lustra bez ram, dzięki którym przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana i większa. U bardziej odważnych sprawdzi się zestawienie na zasadzie kontrastu. Do prostych, przeważnie białych mebli, idealnie pasuje także lustro w złotej, bogato rzeźbionej ramie.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze lustra, jest perspektywa, która odbija się w lustrze. Gdy lustro będzie elementem doświetlającym wnętrze, powinno być usytuowane wobec okna lub innego źródła światła. W ten sposób, szkło odbijając promienie świetlne lub słoneczne, dodatkowo rozjaśni wnętrze. Należy jednak uważać, ponieważ ustawienie lustra może powiększyć i doświetlić pomieszczenie, ale także je optycznie zagracać. Dlatego istotne jest to, co ustawione jest po przeciwnej stronie.