Jak dbać o zmywarkę?

Jeśli zależy nam, aby zmywarka służyła przez długi czas, a naczynia były zawsze lśniące i piękne, nie możemy zapomnieć o jej systematycznym czyszczeniu. Jest kilka zasad, którymi warto się kierować, aby czyszczenie lub odświeżanie zmywarki nie było czymś żmudnym i trudnym. W cięższych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze środków czyszczących, które oferuje niemal każda drogeria internetowa, czy też stacjonarna. Jak dbać o zmywarkę?

Regularne czyszczenie zmywarki to sposób, by służyła ona jak najdłużej

Zmywarka to bardzo ważna pomoc w każdym domu. Jest to uprzędzenie, które pozwala oszczędzić pieniądze i czas – odciąża ono od konieczności codziennego zmywania naczyń ręcznie. Warto jednak pamiętać, że o taki sprzęt należy dbać- w przeciwnym razie nie będzie się on dobrze sprawować. Niezadbana zmywarka oznacza utratę połysku naczyń, zatkanie się filtrów czy też pozostałości brudu.

Czyszcząc zmywarkę, można skorzystać z pomocy specjalnych środków czyszczących o takim przeznaczeniu, które oferuje każda drogeria internetowa, czy też stacjonarna. Można również podejść do sprawy domowymi metodami. W takim przypadku należy przygotować:

  • Sodę oczyszczoną,
  • Ocet,
  • Ściereczkę z mikrofibry,
  • Płyn do mycia naczyń,
  • Starą szczoteczkę do zębów.

Przed rozpoczęciem czyszczenia, warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, która dołączona jest zawsze do opakowania. Zawarte są w niej m.in. wskazówki dotyczące tego, jak rozmontować poszczególne części zmywarki.

Drogeria internetowa i nie tylko – jak czyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki można wykonać w następujący sposób:

  • Przygotowanie do czyszczenia – domowe czyszczenie zmywarki najlepiej rozpocząć od wyjęcia z niej wszystkich elementów – nie tylko naczyń, ale również np. koszy na sztućce. W przypadku gdy są one zabrudzone resztkami jedzenia, można od razu wymyć je pod bieżącą wodą, stosując płyn do naczyń.
  • Czyszczenie filtrów – pielęgnację zmywarki warto rozpocząć od umycia filtrów – są to elementy, które bezpośrednio odpowiadają za skuteczność urządzenia. Filtry są zamontowane w zmywarce po to, aby „blokować” przedostawanie się resztek jedzenia do rur, które w przeciwnym razie mogłyby się szybko zatkać. Należy wyjąć ze zmywarki filtry, postępując według instrukcji. Gdy dawno nie były myte, zapewne będą zawierały różnorakie zabrudzenia np. drobinki jedzenia, pestki itd. najlepiej usunąć je ręcznie, a filtry umyć pod bieżącą wodą. W przypadku gdy na ich powierzchni pojawi się kamień, warto nalać do zlewu lub pojemnika trochę ciepłego octu i zanurzyć w nich filtry. Kiedy filtry będą już czyste, wystarczy już tylko zamontować je powrotem.
  • Czyszczenie panelu i drzwi – ten krok warto wykonywać każdego dnia lub co kilka dni, przemywając boki drzwi oraz panel z przyciskami wilgotną ściereczką z mikrofibry. Gdy te miejsca wcześniej nie były czyszczone, mogą zaskoczyć tym, jak dużo brudu może się tam osadzić. Przeprowadzając duże czyszczenie zmywarki, warto poświęcić tym miejscom więcej uwagi i spróbować wyszorować je przy pomocy szczoteczki do zębów – sprawdzi się ona szczególnie tam, gdzie występują zagłębienia. Do tego celu można również użyć specjalnych środków do mycia zmywarek, które oferuje niejedna drogeria internetowa.
  • Czyszczenie uszczelek – domowe sposoby na czyszczenie zmywarki obejmują również mycie uszczelek. Chcąc profesjonalnie zadbać o kondycję urządzenia, nie można zapomnieć o tym kroku. Można całkowicie wyjąć uszczelki, postępując zgodnie z instrukcją lub umyć je wewnątrz zmywarki, bez wyciągania. Ten drugi sposób zmniejszy do minimum ryzyko związane z niewłaściwym założeniem uszczelek ponownie.
  • Czyszczenie zmywarki przy użyciu sody oczyszczonej – należy wsypać sodę do pojemnika na tabletki do czyszczenia, a kolejno odmierzyć szklankę octu. Kolejno nastawić program o najwyższej temperaturze i odczekać, aż skończy się proces mycia wstępnego. Dopiero w tym momencie zaleca się wlać ocet na dno zmywarki i odczekać do końca programu.