Prawa konsumenta przy zakupie samochodu używanego

Klientowi, który podjął decyzje o zakupie auta używanego w komisie, przysługuje takie samo prawo, jak osobie, która kupuje nowe auto z salonu. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Coraz częściej w komisie możemy zakupić samochód używany z gwarancją, co daje nam możliwość dokonania bezpieczniejszego zakupu.

Prawa konsumenta podczas zakupu samochodu używanego z gwarancją.

Każdy kupujący ma prawo zapoznać się ze stanem faktycznym auta, które zamierza kupić. Taką możliwość mają, także osoby kupujące samochód w komisie. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, gdzie samochód będzie miał wadę ukrytą, ponieważ sprzedawca danego auta nie wiedział o jej istnieniu, bądź zataił prawdę przed kupującym, klient ten ma prawo żądać roszczeń z tytułu rękojmi od sprzedawcy, który dokonał sprzedaży danego auta. Jest na to jednak określony czas, a mianowicie kupujący musi zgłosić daną wadę do 30 dni od daty zakupu auta. Jeśli nie dokona tego w ciągu tych dni, traci prawo z tytułu roszczenia rękojmi, za wady fizyczne.

Osoba nabywająca samochód ma prawo wypytać się o wszystko, co związane ze stanem technicznym, czyli przeprowadzone naprawy oraz wyposażeniem auta. Należy pamiętać o tym, że sprzedawca odpowiada tylko za te błędy, które istniały już w samochodzie podczas jego zakupu lub pojawiły się podczas zakupu. Najczęściej zgłaszane wady przez nowych nabywców, to np. brak danego wyposażenia, którego nie zawsze jesteśmy w stanie sprawdzić podczas zakupu, stan techniczny auta po wizycie na ścieżce diagnostycznej, czego nie zawsze możemy dokonać podczas zakupu, różnica w spalaniu jest inna, niż zapewniał nas sprzedający. Kupujący jednak nie ma prawa żądania obniżenia ceny, bądź zwrotu auta, jeśli sprzedający pokryje koszty naprawy.

Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży.

Umowa jest równie ważna, jak stan techniczny pojazdu, gdyż to od umowy zależy, czy będziemy mogli odwoływać się w razie potrzeby od stanu faktycznego pojazdu. Coraz częściej jest tak, że sprzedający wybiera umowę odpowiednią dla niego, gdy ukrywa jakieś wady. Taka umowa zawierająca mało informacji na temat pojazdu oraz roszczeń może utrudnić nam w razie potrzeby załatwienie sprawy. Trudniej będzie żądać roszczeń za wady pojazdu powstałe przed zakupem danego pojazdu. Dlatego, powinniśmy wybierać samochody używane z gwarancją na określony czas od daty zakupu. Ważnymi informacjami, które powinny znaleźć się na umowie, są
– dane kupującego, czyli imię, nazwisko, pesel, nr. dowodu, adres
– dane sprzedającego
– podpis osoby tzw. współwłaściciela, jeśli taka osoba istnieje
– dane samochodu, czyli: marka, model, numer VIN, data produkcji itd.
– umowa musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach.
– w umowie powinna znaleźć się informacje, że klient otrzymuje gwarancję od danego sprzedawcy na czas określony od daty zakupu, jeśli dokonuje kupna samochodu używanego z gwarancją.
Pamiętajmy więc aby kupować rozważnie, a także dobrze przygotować przed wizytą u kupującego, aby wiedzieć, o co dokładnie zapytać.