Romantyczna kolacja – jak zadbać o klimat?

Romantyczna kolacja wcale nie musi wiązać się z wyjściem do kosztownej restauracji i dużymi wydatkami. Odpowiedni nastrój i klimat można wyczarować we własnym domu. Na co trzeba zwrócić uwagę, by ten wieczór był wyjątkowy? Oto klika bardzo przydatnych porad, które ułatwią organizację przedsięwzięcia.

O co trzeba zadbać?

Są trzy podstawowe obszary, o które trzeba zadbać, by kolacja we dwoje przemieniła się w romantyczne spotkanie. Każdy element jest tu tak samo ważny. Po pierwsze jest to oczywiście posiłek i sposób, w jaki zostanie podany. Druga istotna sprawa to aranżacja pomieszczenia i stołu. Trzecia rzecz, to oświetlenie – i tu nie może zabraknąć świec, mogą to być również podgrzewacze zapachowe.

Jaki posiłek przygotować?

Przygotowując lub zamawiając posiłek, trzeba zachować balans pomiędzy jego lekkością a zaspokojeniem głodu. Jeśli zajmujemy się tym sami, korzystajmy ze sprawdzonych przepisów. Wybierajmy takie potrawy, które mają w sobie nutę elegancji, a jednocześnie są proste. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie listę jadalnych afrodyzjaków. Mogą to być chociażby owoce, napoje czy przyprawy, których użyjemy. Najprostszym przykładem będą tu figi, truskawki, deser czekoladowy, wanilia czy cynamon jako przyprawy. Jako dania główne możemy zaserwować na przykład krewetki bądź befsztyk.

Zaaranżuj stół i przestrzeń

Stół jest centralnym miejscem wydarzenia. Jego odświętny wystrój wprowadza uczucie wyjątkowości chwili. Wystarczy do tego piękny obrus, trochę świeżych kwiatów. I koniecznie zastawa – najlepiej użyć oczywiście tej odświętnej. Aranżując przestrzeń kierujmy się prostotą i elegancją. Mniej na prawdę znaczy więcej. Zbyt wiele elementów wprowadza chaos i rozprasza uwagę.

Zbuduj nastój światłem i zapachem

Światło to jeden z najważniejszych elementów budujących nastój. Warto je nieco przytłumić i do dodatkowego oświetlenia pomieszczenia użyć świec, które kojarzą się z odprężeniem, spokojem. Świece warto ustawić zarówno na stole, jak i poza nim. Wybierajmy te większe, które dają więcej światła i dłużej się palą.

Świece mogą być źródłem zapachów, których działanie również jest afrodyzjakalne. Jeśli ich używamy, nie stawiajmy ich bezpośrednio na stole. Zapach nie powinien być zbyt intensywny, drażniący, ale lekko wyczuwalny w powietrzu. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą być tu podgrzewacze zapachowe. Po jakie aromaty sięgnąć? Do najbardziej znanych afrodyzjaków zaliczane są: cynamon, róża, jaśmin, drzewo sandałowe, lawenda, pomarańcza, paczuli czy magnolia.