W obecnych czasach powszechne jest zjawisko szybkiego trybu życia, więc ludzie sięgają po coraz to nowe pomoce, które mogą zapewnić im większą ilość energii. Jednym z takich produktów, jest nieznana wcześniej guarana. Guarana albo inaczej paulinia zdobywa coraz większą popularność, właśnie ze względu na swoje pobudzające działanie. Zawiera większą ilość kofeiny niż kawa, więc jest dobrze odbierana przez ludzi.
Guarana jest często i od dawna stosowana przez mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej. Znajdujące się tam plemiona używały wszystkich elementów tej rośliny w celach medycznych. Najbardziej pożądane są jednak nasiona, w których główną rolę odgrywa wysoka zawartość prozdrowotnej kofeiny.
Właściwości lecznicze
Umiejętne korzystanie z dobrodziejstw paulinii może przynieść organizmowi dużo dobrego. Jest ona pomocna w chwili zmęczenia i znużenia, zwiększa koncentrację i odporność, poprawia procesy pamięciowe, jest sprawdzonym sposobem na migreny i bóle głowy. Po spożyciu guarany następuje intensywniejsze wydzielanie dopaminy, serotoniny i adrenaliny. Skutkuje to rozszerzeniem naczyń krwionośnych, dlatego jest to polecany sposób na zaburzenia erekcji u mężczyzn. Popularna jest opinia, iż wysoka zawartość kofeiny sprawia, że guarana jest dobrym środkiem na odchudzanie. Jest to pogląd nieudowodniony naukowo, jednak prawdą jest, że po spożyciu zwiększa się spalanie tkanki tłuszczowej. Guarana ma także działanie przeciwbólowe. Bardzo często to był jeden z głównych powodów stosowania jej przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Znane są także jej właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.
Guarana – przyjmowanie
Najczęstszą formą są tabletki i proszek. W Ameryce Łacińskiej na bazie proszku z guarany powstają napoje, chleb, wytwarzane jest także piwo. Ciekawy jest fakt, że paulinia nie traci swoich zdrowotnych właściwości przy obróbce cieplnej.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Ten suplement diety nie może być stosowany przez osoby z nadciśnieniem, wrzodami żołądka lub cukrzycą. Guarana może zaszkodzić także osobom z chorobami serca lub borykającym się z refluksem żołądkowym. Unikać jej powinny kobiety ciężarne, karmiące piersią, a także osoby cierpiące na osteoporozę. Należy przestrzegać zalecanej dziennej dawki, ponieważ paulinia wywołuje nieprzyjemne efekty uboczne. Zalicza się do nich bezsenność, bóle głowy, nudności, wymioty i skurcze mięśni.
Ze względu na pozytywne oddziaływanie, warto korzystać z tego daru natury, jednak należy pamiętać, że najważniejszy jest umiar i dobre poznanie swojego organizmu.