Parkowanie przy lotnisku – co warto o nim wiedzieć?

Podróż samolotem jest szybka i bardzo komfortowa. Dlatego wielu ludzi decyduje się na ten środek transportu. Pojawia się jednak techniczny problem związany z dojazdem na lotnisko. Oczywiście kursują specjalnie w tym celu utworzone linie autobusowe, jednakże wiele osób nie ma zaufania do publicznych środków transportu.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się być podróż na lotnisko własnym samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że teren portu lotniczego rządzi się swoimi prawami i niezbędne jest ich kompleksowe poznanie, aby nie przeżyć szoku czy rozczarowania. Przede wszystkim należy wskazać, że na terenie lotniska powszechnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego nie znajdują zastosowania. Oznacza to, że ruch odbywa się w zgoła odmienny sposób niż na autostradach i drogach ekspresowych. Niezbędne jest dostosowanie prędkości pojazdu do okoliczności, bowiem jak wiadomo, ruch na terenie parkingu przy porcie lotniczym jest bardzo wzmożony.

Parkowanie przy lotnisku – co warto o nim wiedzieć? Kolejną kwestią wartą omówienia jest maksymalny czas pobytu na parkingu przy porcie lotniczym. Generalnie obowiązuje zasada, w myśl której od wjazdu przy bramce do wyjazdu z terenu może upłynąć maksymalnie piętnaście minut. Na ogół jest to czas wystarczający, aby swobodnie wypakować wszystkie bagaże z auta i odjechać. Bardzo często osoby, które będą podróżować samolotem, są podwożone na lotnisko przez członków najbliższej rodziny lub przyjaciół. Jest to zdecydowanie najbardziej dogodne rozwiązanie, jednak nie zawsze udaje się maksymalnie wykorzystać regulaminowe piętnaście minut. W takiej sytuacji niezbędne jest wystąpienie do strażnika bramki o możliwość dłuższego pobytu. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z odpłatnością. Na ogół taksy pobierane przez porty lotnicze nie są zbyt wysokie, jednak należy liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu w znacznej wysokości w przypadku, gdy obowiązek zakupienia biletu zostanie zbagatelizowany. Na szczęście jednak świadomość tego faktu w społeczeństwie jest dosyć powszechna, dlatego opisany wyżej problem należy do rzadkości.

Czasami zdarzają się sytuacje szczególne, w których niemożliwe jest znalezienie osoby, która przywiezie podróżników na lotnisko. W takiej sytuacji może okazać się konieczna samodzielna podróż na teren portu lotniczego. Problematyczną kwestią jest pozostawienie samochodu na terenie portu lotniczego. Opłaty pobierane za długotrwały pobyt auta na parkingu są znaczne. Dla osób, które wybierają się na długi urlop poza granice kraju, takie rozwiązanie może okazać się niezwykle niekorzystne. Dlatego już w trakcie kupowania biletu warto zapytać się, ile kosztuje rezerwacja miejsca parkingowego na dany termin. Wtedy można liczyć na rabat, który sprawi, że cena usługi będzie relatywnie niższa. Ponadto na terenach niektórych lotnisk tworzone są specjalne, duże boksy, w których z powodzeniem można zaparkować samochód. Na ogół cena ich wynajmu jest znacznie niższa niż standardowe miejsca parkingowe. Warto wspomnieć, że parkingi na lotnisku są na ogół strzeżone, co ma duże znaczenie w przypadku, gdy po powrocie z zagranicy zastaniemy zniszczony bądź porysowany samochód.

Istnieje również rozwiązanie alternatywne, dzięki któremu możliwe jest oszczędzenie znacznej sumy pieniędzy, którą normalnie trzeba by było wydać na parking. Otóż wokół wielu portów lotniczych zlokalizowane są mniejsze miejscowości. Właściciele działek często oferują możliwość wynajmu miejsca na zaparkowanie samochodu. Koszty takich usług są bardzo niskie, dlatego wielu Polaków ochoczo korzysta z takich możliwości. Trzeba jednak pamiętać o pewnych wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim odległość takich miejscowości od terenu portu lotniczego może być znaczna. W sytuacji, gdy nie kursują tam żadne autobusy, może okazać się konieczne przejście kilka kilometrów z bagażami pieszo. Ponadto parkingi w miejscowościach niedaleko portu lotniczego na ogół są niestrzeżone, co uniemożliwia dochodzenia ewentualnego dochodzenia odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu. Dlatego kierowcy, którzy posiadają samochody o znacznej wartości, na ogół korzystają z parkingów przy lotnisku.