Onycholiza – choroba paznokci, o której mało się mówi

Większość z nas przywiązuje dużą wagę do wyglądu swoich paznokci. Mężczyźni dbają o to, by były czyste i równo przycięte, wiele kobiet regularnie wykonuje manicure w salonach kosmetycznych. Często okazuje się jednak, że taka troska nie wystarcza i na paznokciach pojawiają się nieestetyczne zmiany. Jedną z popularnych chorób obejmujących paznokcie jest onycholiza, popularna choroba, o której wciąż niewiele się mówi.

Czym jest onycholiza

Onycholiza to schorzenie, w którym paznokcie odklejają się od łożyska. W przestrzeniach, które się między nimi znajdują, zaczyna się gromadzić powietrze, co wpływa na zmianę koloru paznokcia. Nie jest on już jasnoróżowy, tak jak w przypadku, gdy kolor nadają mu naczynia włosowate łożyska, ale biały lub żółtawy. Onycholiza może pojawić się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Choroba zwykle zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia lub od boku. Onycholiza nie powoduje bólu, nie zmienia się też twardość paznokcia, więc pierwsze objawy choroby często są bagatelizowane. Większość chorych nie podejmuje żadnego leczenia do momentu aż w zmiany wda się zakażenie grzybicze, a paznokieć przybierze kolor zielonkawy lub nawet czarny.

Przyczyny choroby

Onycholiza może mieć wiele różnych przyczyn. Do tych najpowszechniejszych należą:
– uraz mechaniczny,
– choroby skóry wywołana przez wirusy, bakterie pasożyty lub grzyby.
– choroby ogólnoustrojowe,
– kontakt z substancjami chemicznymi.

Uraz mechaniczny

Onycholiza wywołana urazem mechanicznym dotyczy przede wszystkim paznokci stóp. Powstaje wskutek noszenia nieodpowiedniego rodzaju obuwia, na przykład szpilek z bardzo wąskim noskiem. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia onycholizy związanej z urazem jest długość paznokci — zbyt długie są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia.

Choroby skóry wywołana przez wirusy, bakterie lub grzyby

Zmiany widoczne na paznokciach mogą być spowodowane również przez grzyby, bakterie (np. pałeczkę ropy błękitnej), pasożyty (np. świerzb), czy wirusy (np. opryszka). Zmiany, które początkowo obejmują skórę, wpływają również na wygląd i kondycję paznokci, czego efektem jest onycholiza.

Choroby ogólnoustrojowe

O tym, że ogólny stan organizmu wpływa na zdrowie i wygląd paznokci, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do chorób, które oddziałują na nie szczególnie silnie, a których następstwem może być onycholiza, należą,: schorzenia tarczycy, cukrzyca, anemia, toczeń, czy kiła.

Kontakt z subtsancjami chemicznymi

Częstą przyczyną onycholizy jest także kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Coraz powszechniejsze są chociażby alergie na składniki niektórych preparatów stosowanych w gabinetach kosmetycznych, na przykład zmywaczach do paznokci.

Jak leczyć onycholizę?

Jeśli zauważymy u siebie objawy onycholizy, w pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na wizytę do dermatologa, który potwierdzi, czy to rzeczywiście onycholiza. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Z pewnością zaleci także skrócenie paznokci, jeśli są zbyt długie, zmianę obuwia na wygodniejsze i odstawienie wszelkich preparatów kosmetycznych, które mogą powodować alergie. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania mikrobiologicznego, które pozwoli potwierdzić lub wykluczyć zakażenie grzybem, pasożytem czy bakterią. Czas niezbędny do pełnej regeneracji paznokci po uszkodzeniach, jakie powoduje onycholiza może być różny. Zwykle wynosi od 4 do 6 miesięcy w przypadku paznokci rąk i 8-12 miesięcy w przypadku paznokci stóp.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem dla kobiet: FashionAndBeauty.pl