5 wskazówek jak znaleźć czas dla siebie

To dużo prostsze niż myślisz. Pomogą Ci w tym proste tricki, takie jak wstawanie o godzinę wcześniej czy zupełnie nowy rytm pracy.

1. Wstań o godzinę wcześniej

Tak, to sześćdziesiąt minut naprawdę może zrobić kolosalną różnicę w jakości Twojego dnia. Gdy zaplanujesz coś na późny wieczór, zazwyczaj jesteś już wtedy zbyt zmęczona na naukę nowego języka, sport czy czytanie książki. Zawsze jest coś z resztą jeszcze do zrobienia. Gdy wstajesz wcześnie rano, nawet gdy Twój dzień będzie trwał dokładnie tyle samo, jesteś jeszcze „przed wszystkim”, łatwiej więc zarezerwować ten czas tylko dla siebie. Tak też potwierdzają naukowcy – osoby, które np. trenują rano, dużo częściej robią to regularnie i nie opuszczają treningów.

2. Pracuj krócej

Sześć godzin jest bardziej efektywne niż osiem godzin – z takiego założenia wychodzi coraz więcej firm, skracając czas pracy swoich pracowników. Faktem jest, że Twój mózg nie jest w stanie pracować w pełnym skupieniu zbyt długo. Dlatego siedząc po godzinach, paradoksalnie możesz zrobić dużo mniej. Zamiast tego staraj się wychodzić z biura o normalnej porze, odpocznij, a następnego dnia zacznij pracę w pełnym skupieniu. Według naukowców jesteś w stanie wtedy więcej osiągnąć niż gdy spędzasz dziesięć godzin pod rząd w pracy.

3. Nie unikaj sportu

Odkładasz siłownię czy bieganie na później, które jednak nie nadchodzi? Jeśli myślisz, że w ten sposób zaoszczędzasz czas, może okazać się, że jest wręcz odwrotnie. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa praktycznie na każdy milimetr Twojego ciała. Pozwala zachować zdrową postawę, dba o układ krążenia, mięśnie i co najważniejsze, Twoje zdrowie psychiczne. Regularny, niezbyt intensywny wysiłek obniża poziom hormonów stresu, w tym kortyzolu. Regularne treningi mogą więc sprawić, że staniesz się bardziej zrelaksowana i będziesz mieć więcej energii w ciągu dnia na nowe wyzwania. Nie wspominając o tym, że być może pozwoli Ci to uniknąć wielu godzin spędzonych u lekarzy lub na rehabilitacji, gdy „siądzie” Ci kręgosłup od ciągłego siedzenia za biurkiem.

4. Deleguj zadania

Nie staraj się być idealna we wszystkim. To niemożliwe. Zastanów się, co jest dla Ciebie priorytetem i bądź asertywna. Twój dom nie musi być zawsze idealnie czysty, ale co najważniejsze, nie Ty zawsze musisz o to dbać. Wymieniaj się sprzątaniem z partnerem, zaangażuj w nie dzieci, a jeśli mieszkasz sama, raz na jakiś czas odpuść i zatrudnij pomoc domową. Nie musisz robić tego na cały etat. Sprzątanie w Warszawie lub innym mieście możesz zamawiać już przez internet, tak jak rezerwujesz hotel i to nawet tylko okazjonalnie, na przykład, gdy planujesz generalne porządki czy mycie okien.

5. Planuj w trzech obszarach

Nie musisz rozpisywać codziennie dokładnej listy rzeczy do zrobienia, jeśli to nie jest w Twoim stylu. Każdego dnia zapisuj sobie jednak w telefonie czy notesie chociaż trzy – najważniejszą rzecz, którą musisz zrealizować w pracy danego dnia, coś, co musisz wykonać poza nią oraz jedną rzecz dla siebie. Może to być miły spacer, kino, książka czy odcinek serialu. Planując w ten sposób, łatwiej będzie Ci zadbać o swoją przestrzeń i wdrożyć każdego dnia coś, co po prostu sprawi Ci przyjemność, pozwoli zrealizować marzenia lub rozwinąć się w innym obszarze niż praca.