Uczucie suchości w gardle to powszechna dolegliwość, która spotyka nie tylko osoby zawodowo pracujące głosem (wokalistów, prezenterów czy aktorów), ale również pracowników klimatyzowanych i ogrzewanych biur. Czym nawilżać gardło, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia drapania i suchości? Zobacz, jak możesz sobie pomóc, sięgając po sprawdzone i bezpieczne sposoby.
Sposób pierwszy: inhalacja
W domach i biurach wyposażonych w centralne ogrzewanie, ale coraz częściej także w klimatyzację, problemem bywa zbyt suche powietrze, które podrażnia śluzówkę jamy ustnej. Sposobem na nawilżenie gardła może być inhalator. Wlewamy do niego wodę i wsypujemy łyżkę soli bocheńskiej lub iwonickiej. Świetnie sprawdza się do tego celu także sól morska. Wdychanie wilgotnej pary z solą regeneruje drogi oddechowe.
Sposób drugi: stałe uzupełnianie płynów
Organizm składa się w ogromnej większości z wody. Kawa i herbata potrafią odwadniać, dlatego warto uzupełniać płyny poprzez picie letniej wody – do 2 litrów dziennie. Uczucie suchości w gardle to częsty objaw odwodnienia. Na szczęście można z nim sobie łatwo poradzić.
Sposób trzeci: okresowa suplementacja
Lekarze zalecają czasową suplementację organizmu połączeniem witaminy A i E. Nie należy jednak przesadzać ani z ich ilością, ani z okresem przyjmowania, gdyż ich nadmiar może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Przegryzione witaminy dają tymczasowe uczucie ulgi – w gardle powstaje łagodząca powłoka ochronna.
Sposób czwarty: przyjmowanie oliwy z oliwek
Łyżeczka oliwy z oliwek wypita rano i wieczorem może pomóc w nawilżeniu gardła i walce z nieprzyjemnym uczuciem suchości. Również dobrym sposobem jest picie siemienia lnianego, syropu z mniszka lekarskiego lub sosny.
Sposób piąty: picie ziół
Zioła świetnie sprawdzają się nie tylko przy przeziębieniach, ale również jako naturalny sposób na pozbycie się uczucia drapania i suchości. Pomocna przy tych dolegliwościach okazuje się mięta pieprzowa i porost islandzki, które wzmagają wydzielanie śliny. Dobrze sprawdza się także dziewanna, korzeń prawoślazu, werbena i aloes, sprzyjające nawilżeniu gardła. Nie bez powodu w aptekach można znaleźć cukierki z werbeną czy prawoślazem oraz herbatki ziołowe czy bazujące na nich syropy. Naparami ziołowymi można płukać gardło. Popijać można napary ziołowe, które nadają się do użytku wewnętrznego.
Sposób szósty: syrop z cebuli
Znany od dawien dawna domowy przepis na przeziębienie sprawdza się również w przypadku problemów z suchością w jamie ustnej. Nawilżanie gardła i krtani przy zastosowaniu samodzielnie sporządzonego syropu z cebuli jest skuteczne i szybkie. Banalnie łatwy w przygotowaniu i niewymagający wyszukanych składników nawilża śluzówkę, łagodząc nieprzyjemne dolegliwości.
Sposób siódmy: mikstura z miodu, mleka i masła
Wśród babcinych metod walki z jesiennym przeziębieniem znajduje się też i ta oparta na miodzie, mleku i maśle. Taka mieszanka przynosi ulgę wysuszonej śluzówce. Idealna do wypicia przed snem.
Sposób ósmy: herbata z imbirem
Imbir od setek lat jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. Pobudza również pracę ślinianek oraz skutecznie nawilża gardło. Plasterek korzenia imbiru wystarczy wrzucić do zaparzonej herbaty i pić małymi łykami. Taki napój dobrze smakuje, podany również z miodem.
Sposób dziewiąty: herbata z sokiem malinowym
Jeśli chodzi o nawilżanie gardła, domowe sposoby są często tymi najskuteczniejszymi. Choć sama herbata raczej wysusza gardło, dodanie do niej kilku łyżek soku malinowego może pomóc w dolegliwościach. Słodki sok osiada na śluzówce, łagodząc uczucie ściągnięcia i wysuszenia.
Sposób dziesiąty: pastylki i tabletki nawilżające gardło
W aptekach nie brakuje preparatów wspomagających proces nawilżania gardła – wśród nich produktów http://fiorda.pl/. Zdecydowana większość opiera się na wyciągu z naturalnych składników, bazując na dodatku miodu, aloesu, werbeny czy prawoślazu. Pastylki do ssania zawierają również składniki o działaniu regenerującym błonę śluzową gardła. Pastylki trzeba przyjmować co kilka godzin, aby odczuć wyraźną ulgę.
Sposób jedenasty: wizyta u lekarza
Jeśli suchości towarzyszą inne symptomy choroby, takie jak gorączka, kaszel czy dreszcze, problem może leżeć w rozwijającej się infekcji bakteryjnej. Warto udać się do lekarza, aby wykluczyć tę przyczynę lub potwierdzić trwający proces chorobowy i przystąpić do jego skutecznego leczenia.
Artykuł sponsorowany