Ile razy dziennie myć zęby?

Brak odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju próchnicy, jak i być powodem wczesnej utraty uzębienia. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że dla zdrowych zębów nie wystarczy mycie ich wyłącznie dwa raz dziennie. Ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniej techniki, pasty do zębów, a także innych elementów pielęgnacyjnych. Co więcej, zbyt częste i intensywne szczotkowanie wcale nie przyniesie pozytywnych efektów.

Kiedy i jak często myć zęby?

Większość stomatologów zaleca mycie zębów po każdym dużym posiłku. Niestety jest to dość problematyczne, ponieważ nie zawsze mamy przy sobie pastę i szczoteczkę do zębów.  W związku z tym przyjęto, że zęby myjemy 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Poranne szczotkowanie pozwala na pozbycie się nagromadzonej płytki nazębnej w czasie snu. Z kolei, gdy nie umyjemy zębów przed snem, istnieje ryzyko rozwoju stanów bakteryjnych. Kiedy śpimy, spada produkcja śliny, która chroni przed drobnoustrojami, więc nasze zęby są wtedy bardziej narażone na osadzanie się kamienia nazębnego. Z racji tego wieczorne mycie pozwala usunąć resztki jedzenia i tym samym zmniejsza szansę na rozwój bakterii. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku założonego aparatu ortodontycznego, wtedy higiena jamy ustnej powinna być zwiększona. Wskazane jest mycie zębów po każdym posiłku, aby skutecznie pozbyć się resztek jedzenia, które mogłyby wpłynąć na rozwijanie się bakterii, a co za tym idzie próchnicy.  

Mycie zębów w praktyce 

Na higienę jamy ustnej powinniśmy poświęcić co najmniej 2 minuty. Jedna minuta na mycie zębów szczęki i zębów żuchwy oraz po 30 sekund na prawą i lewą stronę jamy ustnej. W tym czasie zawarte w paście specjalne substancje mają szansę zmiękczyć osad nazębny, a tym samym łatwiej jest go usunąć. Z pewnością zmniejszy to ilość naszej płytki nazębnej, niestety niemożliwe jest samodzielne, całkowite usunięcie kamienia nazębnego. Warto przynajmniej 2 razy w roku wybrać się do gabinetu stomatologicznego i w ramach skalingu usunąć uporczywy osad. Co więcej, jeśli chcemy umyć zęby po posiłku, dentyści rekomendują, aby odczekać co najmniej 30 minut. Chwilę po zjedzeniu nasze szkliwo jest osłabione, a poprzez nieprawidłową technikę łatwo możemy je uszkodzić. Bardzo ważne jest także, aby po każdym umyciu zębów dokładnie oczyścić szczoteczkę z pozostałości w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju bakterii. Oczywiście te same zasady należy stosować u dzieci, jednak do 10 roku życia zalecane jest, aby rodzice pomagali dzieciom w higienie jamy ustnej. Tak, aby oprócz nauki prawidłowego mycia zębów, mogli zapobiec uszkodzeniu dziąseł lub innych tkanek jamy ustnej. 

Co wpływa na prawidłową higienę jamy ustnej?

To, że myjemy zęby 2 razy dziennie po 2 minuty wcale nie musi oznaczać, że otrzymamy z tego pozytywny efekt. Bardzo ważna jest nie tylko częstotliwość mycia, ale także technika, dokładność, z jaką myjemy oraz szczoteczka do zębów i skład pasty. Istnieje kilka metod szczotkowania zębów, które różnią się wykonywanymi ruchami i kątem ustawienia włosia do powierzchni zębów i dziąseł. Wybór metody zależy przede wszystkim od stanu jamy ustnej, jak i własnych preferencji. Odpowiedni dobór i prawidłowe wykonywanie techniki szczotkowania z pewnością wpłynie na profilaktykę jamy ustnej. Co więcej, wiele osób ma problem z samym wyborem optymalnej szczoteczki do zębów. Zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne będą odpowiednie, jeśli będziemy ich prawidłowo używać. Tradycyjne szczoteczki będą spełniały swoją funkcję i dokładnie czyściły zęby, wtedy kiedy będziemy postępować zgodnie z wybraną techniką szczotkowania. Natomiast szczoteczki elektryczne są nieco prostsze w użyciu, ponieważ nie wymagają stosowania żadnej techniki. Mianowicie podczas ich użycia nie trzeba wykonywać ruchów ręką, a jedynie należy przyłożyć szczoteczkę do nasady zębów, tak, aby automatyczna główka miała możliwość wyczyszczenia jamy ustnej.  Samo szczotkowanie zębów powinno być jak najdokładniejsze, jednak nie można zapominać o tym, że zbyt agresywne i intensywne dociskanie szczoteczki nie tylko może podrażnić nasze dziąsła, ale także uszkodzić szkliwo.

Czym uzupełnić codzienną pielęgnację zębów?

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty, jak i techniki mycia to już pierwszy krok do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dentyści zalecają jednak, aby skorzystać z innych akcesoriów i rozszerzyć swój rytuał o płyny do płukania, a przede wszystkim nici dentystyczne, które dotrą do trudno dostępnych miejsc. Żadną szczoteczką nie jesteśmy w stanie doczyścić powierzchni międzyzębowych, czyli miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej resztek jedzenia. Poprzez niedokładne wyczyszczenie tej przestrzeni może dojść do rozwoju bakterii, które spowodują infekcje zębów, a także dziąseł.  – jak podkreśla dentysta z Przychodni Stomatologicznej Artdent. Ważnym elementem codziennej higieny powinno być także mycie języka, do którego wystarczy zwykła szczoteczka. W jego bruzdach znajduje się bardzo dużo baterii, które mogą przyczynić się do rozwoju innych chorób przyzębia.