Czy pomieszczenia, w których codziennie egzystują osoby starsze, powinny być w jakiś specjalny sposób przystosowane? Nie zawsze, ale warto na wszelki wypadek o tym, pamiętać. Osoby w podeszłym wieku mogą mieć nagle ograniczoną mobilność. Potrzebna może być np. nakładka na sedes dla seniora.
Jak powinna wyglądać mobilność w kuchni i łazience?
Dobrze jest też zwrócić uwagę właśnie na konkretne pomieszczenia, w których absolutnie i bezdyskusyjnie musi być gwarantowana właściwa mobilność. Mówimy naturalnie o kuchni i łazience, bo tam będą realizowane te codzienne czynności egzystencjalne, które pozwalają nam prawidłowo funkcjonować. Dla każdego przecież kluczowe są czynności fizjologiczne i utrzymanie higieny no i oczywiście spożywanie posiłków. Niejednokrotnie w przypadku osób starszych trzeba po prostu zaprojektować na nowo takie przestrzenie. Nie powinno to stanowić większego problemu, bo dostępnych jest cała masa rozmaitych aranżacji ściśle dedykowanych właśnie dla osób starszych. Wystarczy tylko kontakt z doświadczonym projektantem, który specjalizuje się w przestrzeniach dla osób chorych lub starszych. Pamiętajmy, że seniorzy bardzo często będą narzekać na rozmaite dolegliwości lub są na przykład po poważnych operacjach.
Zabiegi czasami mogą skutkować tym, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie skorzystać z toalety. Wówczas nakładka na sedes dla seniora wydaje się rozwiązaniem wręcz nieodzownym. Oczywiście trzeba także zadbać bezpieczeństwo w łazience. Tam, gdzie jest wanna lub prysznic na pewno przyda się kilka poręczy. Z kolei w kuchni najlepiej jest usunąć niepotrzebne taborety lub krzesła i wybrać na przykład bardziej ergonomiczne meble, które pozwalają swobodnie się poruszać seniorowi. Jest taka prosta zasada, która mówi, że profesjonalnie zaplanowane wnętrze będzie minimalizować na przykład ryzyko upadków. Dzięki bardziej praktycznym projektom niezależność i samodzielność można wówczas zachować przez wiele lat.
Nakładka na sedes dla seniora i inne udogodnienia
Jeżeli chodzi o łazienkę, to właśnie, gdy przychodzi już jesień życia, możemy zauważyć, że organizacja przestrzeni jednak przestaje nam odpowiadać. Przychodzi, więc czas, gdy wyposażenie, które tu mamy, może przestać spełniać swoje potrzeby. Dużo kłopotu seniorzy mają na przykład z meblami, które są zawieszone albo zbyt wysoko lub zbyt nisko. Problemem może być również właśnie wysokość siedziska albo konieczność zastosowania produktów medycznych takich jak nakładka na sedes dla seniora. Dobrze jest, więc wypisać sobie nawet na kartce, co będzie nam sprawiało najwięcej trudności. Zauważmy, że statystycznie najczęściej typowo domowe wypadki zdarzają się osobom starszym w łazience. Dlatego trzeba się bardzo intensywnie skoncentrować na rozwiązaniach tu zastosowanych. Powinny być dokładnie przemyślane przez projektanta i wykonawcę, którzy będą się opierać na wywiadzie z konkretną osobą. Musimy zgłosić nasze codzienne potrzeby tak, aby można zaadaptować odpowiednio łazienkę pod nasze wymagania. Kluczowe może być na przykład oświetlenie. Odgrywa kluczową rolę, gdy często musimy wstawać w nocy, idąc do łazienki. Ważne też mogą się okazać właśnie wspomniane nakładki, które jak wiemy, występują w bardzo wielu różnych wariantach. Trzeba tu dokładnie wymierzyć szerokość, ale także grubości i rodzaj materiału, z którego zostały wykonane takie nakładki. Te produkty będą zresztą bardzo często rekomendowane przez terapeutów lub sprzedawców obsługujących nasze zamówienie w sklepie medycznym.
Jak ulepszyć przestrzeń w kuchni?
Oczywiście dużo czasu, a może nawet więcej niż w łazience, będziemy spędzali codziennie w kuchni. Tu także musimy się czuć swobodnie. Może się okazać, że stary zestaw meblowy po prostu do niczego się już nie nadaje i nie musi być zastąpiony nowym. W tej sytuacji dobrze będą się sprawdzać zamówienia indywidualne. Wykonawca dopasuje wszystkie blaty do odpowiedniej wysokości, ale także zaprojektuje bardziej wygodne stoły lub taboret z ergonomicznym oparciem.