Zachowawcze leczenie stomatologiczne, żeby mogło być skuteczne wymaga najpierw przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Dzięki precyzyjnej diagnostyce stomatolog w trakcie wizyty kontrolnej pacjenta jest w stanie dokładnie sprawdzić stan zębów i przyzębia u pacjenta, a następnie dobrać właściwą metodę leczenia lub konieczne do wykonania zabiegi profilaktyczne. W naszym artykule dokładnie opisujemy, z jakich elementów składa się diagnostyka stomatologiczna.
Na początku badanie wewnątrzustne
Podstawowym elementami każdego badania diagnostycznego w gabinecie stomatologicznym, są wstępny wywiad z pacjentem oraz badanie wewnątrzustne. Wywiad z pacjentem w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym ma na celu określenie, czy pacjent zgłasza się na wizytę z jakimś konkretnym problemem zdrowotnym, czy wizyta jest czysto kontrolna. W trakcie wywiadu z pacjentem, zwłaszcza lekarz specjalizujący się w stomatologii zachowawczej, pyta więc, kiedy pacjent odbywał poprzednią wizytę kontrolną i czy zgłasza się do gabinetu z jakimś konkretnym problemem, czy chciałby po prostu sprawdzić stan swoich zębów. Po krótkiej rozmowie lekarz przystępuje już do przeprowadzenia badania wewnątrzustnego, czyli do dokładnego obejrzenia stanu jamy ustnej i tego, czy na żadnym zębie nie ma śladów rozwijającej się choroby próchnicowej.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Badanie jamy ustnej, od którego zaczyna się każdą wizytę kontrolną, po wcześniejszym przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentem, wykonuje się z użyciem lusterka i zgłębnika, czyli prostego narzędzia z ostrym zakończeniem, za pomocą którego dentysta ma możliwość dokładnego obejrzenia i sprawdzenia powierzchni zębów i ewentualnie groźnie wyglądających zmian. W trakcie takiego badania sprawdzany jest też stan wcześniej wykonywanych u pacjenta wypełnień. Zadaniem dentysty jest również sprawdzenie wrażliwości budzących podejrzenia fragmentów zębów, ocena twardości zębów oraz ich gładkości.
Takie badanie wewnątrzustne pozwala lekarzowi określić, czy w zębach pacjenta nie ma żadnych śladów bakterii próchnicowych i daje mu niezbędne informacje na temat dalszych kroków w leczeniu. Jeżeli, w którymś zębie dentysta stwierdzi powstanie ubytku, wtedy konieczne jest jego wyczyszczenie i wypełnienie plombą. Jeżeli natomiast dentysta wykryje u pacjenta próchnice w bardziej zaawansowanym stadium, czyli stan, gdy bakterie próchnicowe zdołały już się przebić przez szkliwo i zębinę i doszły do kanałów zęba, wtedy niezbędne jest rozszerzenie diagnostyki także o zdjęcie RTG chorego zęba.
RTG zęba
Ten etap diagnostyki nie jest już wykonywany w gabinecie stomatologicznym, tylko w pracowni RTG. Badanie RTG zęba jest konieczne do wykonania po to, żeby dentysta przed rozpoczęciem leczenia kanałowego miał informacje na temat ilości kanałów, w danym zębie, ich długości oraz przebiegu. Każdy ząb może mieć bowiem inną ilość kanałów. Te z kolei mogą mieć różną grubość, różną długość i inny przebieg. Bez tej wiedzy precyzyjne przeprowadzenie leczenia endodontycznego byłoby po prostu niemożliwe.