Aromaterapia na poprawę koncentracji

Wielu osobom aromaterapia nadal kojarzy się przede wszystkim z działaniem kojącym, odprężającym, sprzyjającym wyciszeniu. I rzeczywiście tak jest. Warto jednak zwrócić uwagę także na te olejki, które w naturalny sposób wpływają na poprawę koncentracji.

Po ratunek przy nauce

Każdy, kto choć raz przeżył sesję na uniwersytecie wie, jak trudne dla mózgu jest przyswojenie dużej partii bardzo konkretnej wiedzy w krótkim czasie. Ale przecież dzisiaj nauka nie kończy się ani na maturze, ani na egzaminie magisterskim. Coraz częściej musimy się szkolić, podnosić swoje kompetencje, podchodzić do różnego rodzaju testów. I nie ma w tym nic złego – w końcu dzięki temu cały czas się rozwijamy. Czasem jednak nasz mózg potrzebuje dodatkowego wsparcia. Jeśli chcesz zrezygnować z energetyków, kolejna kawa już nie pomaga, a niesprawdzone suplementy „na pamięć i koncentrację” cię nie przekonują, spróbuj magii aromaterapii.

Olejek rozmarynowy jako wsparcie dla funkcji poznawczych mózgu

O wpływie, jaki olejek rozmarynowy, może mieć na funkcje poznawcze mózgu, zaczęto mówić więcej około 10 lat temu. Wykazano, że ma on przede wszystkim wpływ na tzw. pamięć długotrwałą. Pomaga kojarzyć fakty, łączy je ze sobą, zapamiętywać układy i kombinacje różnych informacji. Co ważne, sprzyja również zdolności wykorzystywania tej wiedzy do podejmowania konkretnych decyzji. Nie chodzi przecież o to, aby zakuwać na pamięć, ale o to, aby lepiej obserwować, wyciągać wnioski, łączyć je ze znanymi faktami. Na tym właściwie polegają zdolności poznawcze ludzkiego mózgu.  Olejek rozmarynowy może się okazać cennym wsparciem dla dziecka przygotowującego się do matury lub sesji na studiach, a także dla ciebie, kiedy uczysz się albo przygotowujesz ważny projekt.

Jak olejek rozmarynowy pomaga zapamiętywać i łączyć fakty?

Olejek rozmarynowy może poprawiać pamięć krótkotrwałą i długotrwałą nawet do 70%. Dzieje się tak dzięki cząsteczce 1.8 cineolu. W dużej ilości występuje ona jednak wyłącznie w jednej odmianie olejku rozmarynowego ct. cineol. Cząsteczka ta ma wpływ na szybkość i wydajność wykonywania zadań, zwiększoną koncentrację. Olejek ten zaleca się więc przy stanach niskiej koncentracji, zmęczenia, w sytuacji braku motywacji, przy złym nastroju i ogólnym marazmie, ale także w sytuacjach wymagających znacznie większego skupienia i szybkiego przyswojenia dużej porcji informacji.

Jak stosować olejek rozmarynowy?

Olejek najlepiej jest rozpylić w pomieszczeniu, w którym się uczysz lub pracujesz. Wystarczy 5-6 kropli olejku wlać do rozpylacza ultradźwiękowego lub wodnego. Nie rób tego jednak dłużej niż godzinę – inaczej organizm się przyzwyczai do zapachu i mózg przestanie na niego reagować. Nie zaleca się natomiast stosowania kominka do aromaterapii, ponieważ ciepło zabija cineol i poza pięknym zapachem nic się nie wydarzy. Jeśli jednak nie masz dyfuzora, nic straconego. Zwilż chusteczkę kilkoma kroplami olejku i wdychaj przez chwilę co jakiś czas. Olejku nie można stosować przy nadciśnieniu ani epilepsji.