Rodzaje badań wykonywanych w ramach diagnostyki ginekologicznej

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ1WzY6cMAy+V+o7jDgvUsJv6KtUPZgQBnchYZMwu6PVvHsDM3Qgoa1U7WHWjh3sz/7sfH79cjpFNRjk0bfT5yw5Gft+MlaDRSWdmrw89KJBqzRCPytn3W05iYwFOxlhNlfQJNWtk9PVF3oYrk5BV0WNZ2MVfx07ZdX2gIM8PmjEqAzaRW92B1rAYCwOYvvF1pn1CFvViB92r1CyybdXmW6yVuglgNlwkyUHK84u/

Wizyta kontrolna w gabinecie ginekologicznym dla wielu kobiet łączy się z dużym stresem związanym z koniecznością poddania się badaniu stref intymnych. Żeby mieć jednak pewność, ze nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo i na pewno jesteśmy w pełni zdrowe, będąc w wieku rozrodczym, powinnyśmy profilaktycznie wykonywać badania ginekologiczne przynajmniej raz w roku. W trakcie takiej wizyty u ginekologa zazwyczaj jest jednak wykonywane tylko standardowe badanie ginekologiczne. Inne badania najczęściej wykonuje się w przypadku zaobserwowania u pacjentki jakichś nieprawidłowości lub niepokojących objawów. Jakie są najczęściej wykonywane rodzaje diagnostycznych badań ginekologicznych?

Jak wygląda standardowe badanie ginekologiczne?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, zaleca się, aby każda kobieta w wieku rozrodczym, czyli po rozpoczęciu miesiączkowania, wykonywała kontrolne badanie ginekologiczne raz w roku. Takie badanie jest wykonywane w celu dokonania oceny zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych. Przebiega ono kilkuetapowo.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Każde badanie ginekologiczne rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego z pacjentką. W trakcie badania pytam o to, czy pacjentka zauważyła u siebie jakieś niepokojące objawy, czy przyjmuje jakieś leki, a w przypadku pierwszej wizyty także o to, czy miała wykonywane jakieś zabiegi lub operacje w obrębie narządów rodnych. Po zebraniu niezbędnych informacji można przystąpić do właściwego badania. W jego trakcie pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na początku ocenia się stan narządów zewnętrznych. Następnie używając wziernika rozsuwa się nieco ściany pochwy, żeby umożliwić obejrzenie ujścia szyjki macicy. Następny etap badania ginekologicznego to tzw. badanie dwuręczne. Jedną rękę kładzie się na brzuchu pacjentki, a następnie dwa palce drugiej ręki, w rękawiczce nawilżonej żelem, wprowadza się do pochwy w celu zbadania macicy, jajowodów i jajników. Ostatnim etapem badania jest jeszcze rutynowe badanie piersi.

Inne rodzaje badań ginekologicznych

W szczególnych przypadkach standardowe badanie ginekologiczne może zostać jeszcze rozszerzone o dodatkowe badania diagnostyczne, które będą miały na celu wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Rodzajów badań diagnostycznych, które są wykonywane w ginekologii jest wiele. Najważniejszymi z nich są jednak:

  • Badanie USG dróg rodnych – Badanie pozwalające dokładnie sprawdzić, w jakim stanie są drogi rodne. Takie badanie może być wykonane przez powłoki brzuszne, dopochwowo lub przez odbyt.
  • Badanie cytologiczne – ocena rozmazu pobranego z tarczy i z szyjki macicy rozmazu materiału komórkowego w celu diagnostyki raka szyjki macicy.
  • Laparoskopia ginekologiczna – wykonywane w znieczuleniu ogólnym badanie umożliwiające dokonanie precyzyjnej oceny stanu wewnętrznych narządów płciowych.
  • Histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy – także wykonywane w znieczuleniu ogólnym badanie wewnętrznych ścian macicy.
  • Historosalpingografia HSG – badanie mające na celu ocenę drożności jajowodów. Przed badaniem pacjentce podawany jest kontrast, a następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.
  • USG piersi – Podstawowe badanie, które wykonuje się w ramach profilaktyki i diagnostyki raka piersi.
  • Mammografia – Badanie rentgenowskie piersi, które umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych guzków.

Wszystkie wskazane wyżej badania diagnostyczne są wykonywane przede wszystkim w przypadku wcześniejszego zaobserwowania u pacjentki jakichś niepokojących objawów o niewiadomej przyczynie powstania.