Nagły problem z ustaleniem prawa własności – co zrobić?

Czasem okazuje się, że niespodziewanie musimy stawić się przed sądem. Co najczęściej stawia zaskoczonych obywateli w takiej sytuacji? Do najbardziej niespodziewanych przewodów sądowych należą sprawy o ustalenie prawa własności. Czasem skomplikowane przepisy dotyczące dziedziczenia nakładają się na nieuporządkowane księgi wieczyste, co nie jest znowu takim rzadkim zjawiskiem – w wielu sądach cały czas trwają prace nad uporządkowaniem spadku po poprzedniej epoce.

Często odbija się to rykoszetem i trafia w Bogu ducha winnych ludzi. Wezwania do sądu w sprawie ustalenia prawa własności nie musza przynosić korzyść, natomiast często dotyczą scedowania praw do metra kwadratowego gruntu, na którym postawiono garaże czy inne budynki użytkowe. Jeśli znamy sprawę, a pozostali uczestnicy to nasi krewni (z którymi na dodatek żyjemy w zgodzie), może si obyć bez rozprawy. Wystarczy oświadczenie, w którym zrzekamy się prawa lub cedujemy je na określoną osobę. Wówczas możemy być zwolnieni z obowiązku stawienia się przed sądem, co ułatwia życie, zwłaszcza jeśli mieszkamy na drugim końcu Polski lub w innym kraju.

Kiedy konieczny będzie adwokat? Łódź czy Warszawa to ogromna gmatwanina aktów własności

Pozostałe przypadki wymagają zasięgnięcia porady u fachowca – nawet jeśli finał sprawy nie rozegra się w sądzie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mogą być skutki wszystkich ewentualnych rozstrzygnięć. Konsultacja w wiarygodnej kancelarii prawnej okazuje się niezbędna, gdy strony sporu wkraczają na oficjalną ścieżkę. Wówczas najpierw należy spróbować porozumienia stron, co zawsze będzie lepszą opcją, a w przypadku braku możliwości takiego rozstrzygnięcia otrzymamy wsparcie pełnomocnika na sali rozpraw. Nawet jeśli jesteśmy nieświadomi własnych praw do nieruchomości, może się okazać, że przedsiębiorczy sąsiedzi chcą przed sądem dowieść, że nasz lokal tak naprawdę należy do nich. Jak to możliwe? Istnieje szereg przepisów, których istnienie pozostaje głęboko nieuświadomione przez społeczeństwo, działających przeciw zainteresowanym w sytuacji, gdy nie można odnaleźć dokumentów potwierdzających np. przekształcenie mieszkania służbowego we własnościowe.

Opinie w internecie mają swoją wymowę

Przy wyborze pełnomocnika warto sprawdzić, czy w naszym mieście praktykuje ktoś doświadczony w podobnych sprawach. Można zasięgnąć w tym celu opinii prze łańcuch znajomych lub wprowadzić do wyszukiwarki frazę „adwokat Łódź” i dopisek np. „sprawy o ustalenie własności” (oczywiście każdy powinien wpisać swoje miasto). Przy przeglądaniu stron ważne będą opinie internautów – najlepiej jeśli będą w nich zawarte szczegóły nt. konkretnego przypadku.