Mezoterapia mikroigłowa – niedoceniany zabieg upiększający

Mezoterapia mikroigłowa to mało inwazyjny zabieg upiększający, który w wielu przypadkach może stanowić alternatywę dla zaawansowanych zabiegów medycyny estetycznej. Zabieg ten nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, umożliwia natomiast resurfacing skóry i jej odmłodzenie. O tym, kto powinien wykonać zabieg mezoterapii mikroigłowej i jakich efektów można spodziewać się po zabiegu, porozmawiamy z ekspertem – kosmetologiem kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Anną Zienkiewicz.

– Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wprowadzaniu substancji odżywczych pod skórę przy pomocy igły. Z kolei mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje peny czy dermarollery wyposażone z wiele drobnych igiełek. Czy to oznacza, że ten drugi zabieg jest mniej inwazyjny?

Wykonując zabieg mezoterapii igłowej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/mezoterapia-iglowa/, preparat odżywczy wprowadzany jest śródskórnie na głębokość od 1 do ponad 3 mm, a nakłucia wykonywane są co 0,5 – 1,5 cm. Natomiast istotą zabiegu mezoterapii mikroigłowej jest wykonywanie dużej ilości płytszych nakłuć. W zależności od użytego dermarollera głębokość nakłuć może wynosić od 0,2 – 2 mm. Płytsze nakłucia służą zwiększeniu stopnia penetracji związków odżywczych, natomiast te bardziej głębokie – mają na celu indukowanie syntezy włókien kolagenowych. Trudno jest zatem rozpatrywać oba rodzaje zabiegów mezoterapii pod kątem mniejszej czy większej inwazyjności – każdy zabieg prowadzi do przerwania ciągłości skóry i wymaga krótkotrwałej rekonwalescencji.

– Kiedy powinniśmy się zdecydować na zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Tego typu zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry w celu pobudzenia fizjologicznych procesów regeneracji skóry i jej resurfacingu. Mezoterapia mikroigłowa idealnie sprawdza się zatem u osób młodych, borykających się z bliznami potrądzikowymi. Taka mezoterapia skutecznie wspomaga usuwanie rozstępów. Pobudzanie syntezy włókien kolagenowych doskonale sprawdza się także w celu ujędrnienia skóry. W ten sposób można uelastycznić skórę na twarzy, szyi i dekolcie, dłoniach, brzuchu, udach czy pośladkach. To doskonałe uzupełnienie kuracji odchudzającej, której nierzadko towarzyszy pojawienie się luźnej, mało elastycznej skóry. Efektem stosowania mezoterapii mikroigłowej jest ostatecznie poprawa wyglądu skóry twarzy i ciała, zwiększenie jej gęstości, redukcja drobnych zmarszczek czy wiotkości. Mezoterapia mikroigłowa może zatem pomóc nam spowolnić pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry, wygładzić drobne zmarszczki, zredukować cienie i worki pod oczami. Z powodzeniem stosuje się mezoterapię mikroigłową także na owłosionej skórze głowy – wówczas zabieg wspomaga terapię nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Ponadto mezoterapia mikroigłowa zwiększa efektywność działania wszelkich preparatów pielęgnujących.

– Jak przebiega zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Zabieg mezoterapii mikroigłowej najczęściej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na oczyszczoną skórę aplikowany jest odpowiedni preparat pielęgnujący, o działaniu dopasowanym do potrzeb skóry. Może to być zatem koncentrat nawilżający, odżywczy, regenerujący czy przeciwutleniający. Następnie na wybranym obszarze skóry stosowany jest dermaroller – przesuwanie po skórze rolki z mikroskopijnymi igiełkami prowadzi do powstania tysiąca drobnych kanalików w skórze. Ułatwia to przenikanie związków aktywnych w głąb skóry, a przy wystarczającej głębokości nakłuć – dodatkowo pobudza syntezę włókien kolagenowych. https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/mezoterapia-mikroiglowa/

– Czy mezoterapia mikroigłowa to zabieg całkowicie bezpieczny?

Jak w przypadku każdej procedury kosmetycznej związanej z przerwaniem ciągłości skóry, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia – ale to jest konsekwencją niewłaściwych warunków wykonania zabiegu. Jeśli natomiast zachowane są podstawowe zasady aseptyki – wówczas zabieg mezoterapii mikroigłowej jest bezpieczny. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, infekcje skórne, nowotwory, cukrzyca, problemy z krzepliwością krwi oraz skłonność do powstawania bliznowców. Warto podkreślić, że właściwie przeprowadzony zabieg nie prowadzi do powstania krwiaków, przebarwień, blizn. I co najważniejsze – jest to procedura o znikomej bolesności, wystarczy zastosowanie kremu znieczulającego aby znieść całkowicie jakikolwiek dyskomfort podczas zabiegu.

– Jak wygląda skóra po zakończonym zabiegu?

Wykonanie mezoterapii mikroigłowej prowadzi do pojawienia się zaczerwienienia i obrzęku skóry. Objawy te mijają samoistnie po upływie 2 – 3 dni. W tym czasie należy unikać ekspozycji na słońce, wysiłku fizycznego a także należy dbać o higienę skóry. Ostateczny efekt zabiegu ocenić można wówczas, gdy aktywowane zostaną procesy regeneracyjne skóry, co zazwyczaj ma miejsce po upływie około 4 tygodni. A z każdym kolejnym zabiegiem efekt będzie coraz bardziej spektakularny. Najbardziej polecanym schematem terapii jest seria 4 – 6 zabiegów mezoterapii mikroigłowej powtarzanych w odstępach 2 – 4 tygodni.

Artykuł powstał we współpracy z: https://neonia.com.pl