Kto tak naprawdę może spodziewać się zwrotu podatku z zagranicy?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, musimy zdawać sobie sprawę z czekających nas po powrocie formalności. W jaki sposób dokonać rozliczenia z zagranicy? Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie obowiązują nas zasady – na szczęście wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Wiele osób wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, choć nie wszyscy decydują się pozostać w nowym miejscu na dłuższy czas. Gdy nadchodzi moment powrotu, zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób dokonamy rozliczenia z zagranicy. Jeżeli nie planujemy korzystać z pomocy biura rachunkowego, wiele informacji musimy zdobyć na własną rękę. Od czego zacząć, aby oszczędzić sobie kłopotów i wątpliwości? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy posiadamy polską rezydencję podatkową – a jest to całkiem proste. Decyduje o tym spełnienie przynajmniej jednego z dwóch warunków. Jeżeli przebywamy w Polsce przynajmniej 183 (niekoniecznie następujących po sobie) dni w roku, nie musimy się nad tym zastanawiać. Jeśli nie, nadal pozostajemy rezydentami podatkowymi pod warunkiem, że posiadamy w kraju tzw. ośrodek interesów osobistych lub życiowych (rodzinę, pracę lub własną firmę).

Po drugie musimy wiedzieć, na bazie jakiej umowy odbywa się współpraca między Polską a określonym krajem docelowym – to od niej zależy sposób rozliczenia. Jeżeli dotyczy nas umowa z odliczeniem proporcjonalnym, rozliczamy się przy pomocy PIT-u niezależnie od tego, czy w danym czasie równolegle uzyskiwaliśmy w kraju dowolnej wysokości dochody. Dopiero w przypadku umowy z wyłączeniem z progresją nie musimy dokonywać rozliczenia z zagranicy, jeżeli w danym czasie wszystkie nasze dochody pochodziły ze źródła niezwiązanego z naszym krajem. W innym przypadku, gdy zarabiamy także w naszym kraju, zarobki zagraniczne powinny zostać wykazane w PIT-36, ponieważ będą mieć one wpływ na obliczenie podatku do zapłaty w Polsce. Jak widać, zasady są dość jasne – kiedy je zrozumiemy, nie powinniśmy mieć już problemu z dopełnieniem po powrocie do kraju wszelkich formalności.