Książki o karmieniu piersią – od pierwszego karmienia do samoodstawienia

ksiazkiokarmieniupiersia-odpierwszegokarmieniadosamoodstawienia

Choć karmienie piersią wydaje się być najbardziej intuicyjną czynnością na świecie, trudno dziś znaleźć kobietę, której laktacja przebiega bezproblemowo.

Wielu trudności możemy jednak uniknąć, wybierając dobre książki o karmieniu piersią.

Bolesne zastoje czy zmniejszenie produkcji pokarmu to tylko jedne z wielu problemów, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Tak, karmienie piersią, choć cudowne, nie zawsze jest łatwe. Gdy tylko pojawi się jakiś problem, warto udać się do poradni laktacyjnej – doradca laktacyjny oceni wówczas sposób przystawiania dziecka do piersi, wyjaśni, jak poradzić sobie z zatkanym kanalikiem mlecznym lub pomoże zwiększyć ilość produkowanego pokarmu. Dobrym pomysłem jest również zdanie się na zaufaną literaturę skupioną na temacie karmienia piersią.

Problemy związane z karmieniem piersią

Wiele kobiet uważa, że po porodzie wystarczy jedynie przystawiać dziecko do piersi na żądanie, by laktacja ruszyła pełną parą. To stwierdzenie, z którym trudno się nie zgodzić – przecież to właśnie częsta stymulacja piersi gwarantuje, że będą one produkować wystarczającą ilość pokarmu. Dlaczego w takim razie tak wiele kobiet decyduje się na dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym już w pierwszych dniach po porodzie? Odpowiedzią jest, niestety, brak odpowiedniej wiedzy na temat fizjologii laktacji, ale też wyczerpanie po porodzie. Dokarmianie mlekiem modyfikowanym na tym etapie nie przekreśla oczywiście udanego karmienia piersią, ale może przyczynić się do problemów z produkcją odpowiedniej ilości mleka.

Niedobór pokarmu to jednak nie jedyna trudność związana z karmieniem piersią. Nie brakuje kobiet, które skarżą się na nadprodukcję mleka – jeśli dodatkowo dołączą do tego problemy z przystawieniem dziecka do piersi, szybko może dojść do zastoju, zapalenia piersi, a nawet powstania ropnia.

Karmienie piersią bez tajemnic – gdzie szukać pomocy?

Wielu problemów związanych z karmieniem można uniknąć, sięgając po fachową pomoc. Może się okazać, że już po pierwszym spotkaniu z doradcą laktacyjnym uda nam się pokonać większość trudności. W tym wymagającym czasie warto jednak mieć pod ręką książki dla rodziców związane z problematyką karmienia piersią – od przygotowań organizmu do laktacji w czasie ciąży do momentu odstawienia dziecka.

O tym, jak z powodzeniem karmić piersią, możemy przeczytać w książce „Karmienie piersią”. Jej autorka, Magda Karpienia, jest ekspertką w dziedzinie laktacji. Od wielu lat odkrywa w kobietach naturalną zdolność karmienia piersią, udowadnia, że udana laktacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nielicznych i wierzy w kompetencje każdego rodzica. „Karmienie piersią” to jeden z tytułów wchodzących w skład wydanej przez NATULI serii, która każdego dnia daje wsparcie setkom matek i ojców. Seria Rodzicielska to jednak nie jedyny punkt na naszej liście.

Książki o wszystkich aspektach naturalnego karmienia

Karmienie piersią niesie wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dziecka. O wszystkich z nich przeczytamy w książce “Karmienie piersią” oraz „Po prostu piersią”. Jej autorki, Gill Rapley i Tracey Murkett, wiedzą jednak doskonale, że znajomość zalet nie wystarczy, by samo karmienie piersią na pewno przebiegło bezproblemowo. Wyjaśniają, jak z powodzeniem rozpocząć proces karmienia i z wyrozumiałością pomagają mamom w trudnościach mlecznej drogi.

Powróćmy jeszcze na chwilę do zalet. Karmienie piersią wiąże się z intymnością i bliskością, przez co dla wielu mam jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń macierzyństwa. Zawsze jednak przychodzi taki moment, w którym mama lub dziecko decydują się zakończyć mleczną drogę. Często towarzyszy mu niezrozumienie, żal czy smutek. Doskonale wie o tym Alicja Podgrodzka, autorka pozycji „Uwielbiałam cię karmić”. Książka jest napisana w formie osobistej opowieści, a delikatność narracji i stworzone przez Joannę Lichtańską piękne ilustracje sprzyjają czytaniu jej wspólnie, razem z dzieckiem.