Płaski, idealnie wyrzeźbiony i umięśniony brzuch bez wątpienia dodaje pewności siebie. I choć niewiele osób może się pochwalić naturalnie płaskim brzuchem – jest to bowiem obszar ciała, w którym gromadzą się większe ilości tkanki tłuszczowej – to jednak są sposoby, by pozbyć się niechcianej oponki. Pomogą w tym zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna, w tym ćwiczenie brzucha na stojąco.
Z tekstu dowiesz się:
- jak wykonać w domu proste ćwiczenia na brzuch na stojąco,
- z czym połączyć ćwiczenia na mięśnie brzucha na stojąco, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
W niektórych partiach ciała występuje zupełnie naturalne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej – tak dzieje się m.in. w okolicach brzucha. W jamie brzusznej zlokalizowane są kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu narządy – m.in. wątroba, żołądek, pęcherzyk żółciowy oraz śledziona. Warstwa tkanki tłuszczowej ma za zadanie utrzymywać ich prawidłową temperaturę (przede wszystkim chronić przed wyziębieniem), a także zabezpieczać przed urazami mechanicznymi (stanowi ona pewnego rodzaju warstwę ochronną dla narządów).
Oczywiście jednak co za dużo, to niezdrowo – nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha stanowi problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Dowiedziono, że otyłość brzuszna zwiększa ryzyko występowania wielu groźnych schorzeń, w tym nowotworów. Dlatego warto zadbać o szczupły, ładny, umięśniony brzuch – dla urody i dla zdrowia.
Ćwiczenia na brzuch na stojąco – wykonasz je w domu!
Jedną z najskuteczniejszych metod pozwalających na spalenie tkanki tłuszczowej z okolic brzucha oraz estetyczne wyrzeźbienie mięśni są oczywiście ćwiczenia. Jednak co ważne, niekoniecznie muszą to być ćwiczenia w pozycji leżącej, czyli dobrze znane z lekcji wychowania fizycznego brzuszki albo tzw. nożyce. Istnieją bowiem skuteczne ćwiczenia na brzuch na stojąco, które bez problemu można wykonać nawet w domu:
- Skip A
Stań w rozkroku na szerokość bioder, napnij mięśnie brzucha i unoś naprzemiennie nogi w kierunku klatki piersiowej – używaj w tym celu mięśni brzucha, ale nie pochylaj się do kolan!
- Brzuszki na stojąco
Przystaw ręce ugięte w łokciach do głowy i naprzemiennie unoś ugiętą w kolanie nogę w kierunku przeciwległego łokcia – podczas ćwiczenia skręcaj również tułów.
- Wykopy w przód
Lekko ugnij kolana i stań w lekkim rozkroku, odstawiając jedną nogę do tyłu. Wykonaj dynamicznym ruchem wykop w przód – tak jakbyś chciał kogoś kopnąć kolanem.
- Wykopy w bok
Lekko ugnij kolana i stań w rozkroku, przenosząc ciężar ciała na jedną stronę – drugą nogą wykonaj dynamiczny wykop w bok.
- Skłon boczny z obciążeniem
Weź dwie 1,5-litrowe butelki wody lub dwa 1,5-kilogramowe hantle. Rozstaw nogi na szerokość barków, wyprostuj plecy i ściągnij łopatki. Lekko ugnij ręce w łokciach i unieś ciężarki nad głowę, jednocześnie pochylając się w jedną stronę.
Trening brzucha na stojąco – co trzeba wiedzieć?
Podobnie jak każdą inną aktywność, również ćwiczenia na stojąco na brzuch należy rozpocząć od krótkiej, 15-minutowej rozgrzewki, która przygotuje ciało do bardziej intensywnego wysiłku. Mogą się na nią składać np. stretching, skłony oraz przysiady. Po treningu ważna jest odpowiednia regeneracja, np. w postaci rolowania mięśni i prysznica składającego z naprzemiennych zimnych i ciepłych strumieni wody.
Warto również mieć świadomość, że same ćwiczenia na mięśnie brzucha na stojąco nie zapewnią spektakularnych efektów. Warto więc połączyć je z innymi formami aktywności: pływaniem, jazdą na rowerze, treningiem cardio czy sesjami tabaty na brzuch. Oczywiście płaskiego brzucha nie da się uzyskać również bez przestrzegania zasad zdrowej, zbilansowanej diety, dopasowanej pod względem liczby kalorii do płci, wieku oraz prowadzonego trybu życia.