Kosmetyki na suchą skórę, które naprawdę działają

kosmetyki-na-sucha-skore-ktore-naprawde-dzialaja

Pielęgnacja suchej skóry jest bardzo trudna i wymaga stosowania specjalnych kosmetyków. Największym problemem jest to, że skóra sucha jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Na szczęście obecnie w aptekach dostępnych jest wiele kosmetyków, które się w tym celu doskonale sprawdzają. W artykule opisujemy, czym tak naprawdę jest sucha skóra i jakie są jej najczęstsze objawy oraz w jaki sposób i z zastosowaniem jakich kosmetyków dobrze jest ją pielęgnować.

Co może świadczyć o suchości skóry?

Skóra sucha to taka, która wytwarza zbyt małą ilość sebum, czyli łoju. Konsekwencją małej ilości sebum w warstwie rogowej naskórka jest niski poziom natłuszczenia i nawilżenia. Zmniejszona jest też ilość lipidów, które powinny blokować drogę ucieczki wody z naskórka i zapewniać ochronę przed stanowiącymi istotne zagrożenie dla skóry różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Suchość skóry można rozpoznać po wielu charakterystycznych objawach. Do najważniejszych z nich należą:

  • Skłonność do łuszczenia się skóry,
  • Duża delikatność skóry i mała elastyczność,
  • Brak połysku i matowość,
  • Łatwe powstawanie na niej urazów,
  • Szybkie starzenie się skóry i pojawianie się pierwszych zmarszczek,
  • Pojawienie się uczucia ściągnięcia i napięcia skóry oraz dużego dyskomfortu,
  • Mała widoczność gruczołów łojowych i zaskórników.

Charakterystycznym objawem suchej skóry jest również częste uczucie napięcia i pieczenia skóry, które sprawia, że osoby mające ten problem po umyciu twarzy muszą sięgać po odpowiednie kremy nawilżające. Często skarżą się również na to, że po umyciu skóra sprawia wrażenie, jakby miała zaraz pęknąć.

W jaki sposób powinno się pielęgnować suchą skórę?

Pielęgnacja suchej skóry jest trudna, ale nie niemożliwa. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl:

Osoby, które mają problem z suchą skórą, muszą przede wszystkim poświęcać większą uwagę wybieraniu odpowiednich kosmetyków i środków nawilżających. Najlepiej w tym celu sprawdzają się preparaty o naturalnym składzie, ponieważ brak w nich dodatkowych środków chemicznych sprawia, że takie kosmetyki nie podrażniają i tak już delikatnej i skłonnej do powstawania na niej uszkodzeń skóry. Dobrym wyborem w przypadku suchej skóry na pewno są też dostępne wyłącznie w aptekach i w aptekach internetowych dermokosmetyki.

Jakie są dostępne rodzaje kosmetyków na suchą skórę?

W pielęgnacji suchej skóry najlepiej się sprawdzają specjalne, łagodne kosmetyki i kremy nawilżające. Wśród kosmetyków do suchej skóry znajduje się wiele różnego rodzaju preparatów, które mają działania nawilżające i natłuszczające. Pielęgnacja suchej skóry powinna się zawsze składać z kilku etapów:

  • Oczyszczenie skóry – w przypadku suchej skóry nie zaleca się stosowania po prostu wody i mydła. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnych emulsji micelarnych do mycia. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych podrażnień i powstawania na skórze charakterystycznego zaczerwienienia.
  • Tonizowanie skóry twarzy – po dokładnym oczyszczeniu suchej skóry warto jest zastosować tonik do twarzy, w którym znajdują się składniki nawilżające i łagodzące powstałe podrażnienia, m.in. kwas hialuronowy, hydrolat różany i różnego typu ekstrakty roślinne.
  • Nawilżenie – ostatnim etapem pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej powinno być jej nawilżenie z zastosowaniem specjalnych kremów i maści.