Poprzez przestrzeganie zasad higieny intymnej kobiety mają możliwość zadbać o swoje zdrowie oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się wielu nieprzyjemnych objawów, m.in. różnych podrażnień i infekcji intymnych. Higiena jest najważniejszym elementem dbania o swoje zdrowie intymne. W naszym artykule wskazujemy jej najważniejsze elementy oraz opisujemy, czego na pewno powinno się unikać.
Dlaczego kobiety muszą przykładać dużą wagę do dbałości o swoją sferę intymną?
Stosowanie zasad prawidłowej higieny intymnej daje kobietom możliwość poprawy swojego samopoczucia oraz zapobiegnięcia powstawania wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Higiena jest bardzo ważna, jednak nie można przy tym popaść w przesadę i stosować zbyt wiele dostępnych w aptekach i w sklepach preparatów do higieny intymnej, ponieważ to też może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Jak zatem prawidłowo zadbać o swoje zdrowie intymne?
Dbałość o prawidłową florę bakteryjną miejsc intymnych
Podczas codziennej higieny miejsc intymnych trzeba koniecznie pamiętać o umiarze. Błony śluzowe zewnętrznej części narządów płciowych i pochwa, pokryte są chroniącym je śluzem, który jest zmieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka oraz pożytecznymi bakteriami, które dbają one o wytwarzanie kwasu mlekowego i utrzymanie dzięki temu kwaśnego odczynu pochwy. Utrudnia on przedostawanie się do środka chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:
Ze względu na obecność w kobiecych miejscach intymnych pożytecznych szczepów bakterii Lactobacillus, trzeba je myć regularnie, ale nie za często. Zbyt intensywne stosowanie dostępnych preparatów do higieny miejsc intymnych może bowiem grozić wypłukaniem znajdujących się tam chroniących przed infekcjami bakterii. Z tego względu higiena intymna powinna być przeprowadzana jedynie 1-2 razy dziennie. Najlepiej jest się umyć pod prysznicem lub wykonać najwyżej 15-minutową kąpiel w wannie. Podczas czyszczenia miejsc intymnych nie powinno się korzystać z gąbek i z myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Płyn do higieny intymnej należy nałożyć na dłoń i w taki sposób delikatnie myć miejsca intymne.
Specjalne preparaty do higieny intymnej
Najlepiej w codziennej higienie miejsc intymnych jest korzystać z dostępnych w aptekach i w lepszych drogeriach specjalnych preparatów do higieny intymnej. Są one dostępne w formie płynów i żeli. Ich stosowanie jest wskazane ze względu na to, że dają możliwość łagodnego umycia i odświeżenia wrażliwych miejsc intymnych, chronią naturalną mikroflorę miejsc intymnych i pochwy oraz jednocześnie podtrzymują w nich kwaśne pH. Dobrym wyborem są też preparaty do higieny miejsc intymnych, które mają dodatkowe właściwości pielęgnujące polegające na łagodzeniu i nawilżaniu podrażnień. Często takie preparaty mają w swoich składach także kwas mlekowy i mające właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące błonę śluzową wyciągi ziołowe. Takie działanie wykazują m.in. nagietek, rumianek, kora dębu, aloes, babka lancetowata, zielona herbata i macierzanka.
Czego nie powinno się używać?
Pisząc o zaleceniach do higieny intymnej nie można także nie wspomnieć o tym, czego się nie zaleca pacjentkom. Przede wszystkim do mycia miejsc intymnych nie powinno się wykorzystywać zwykłego mydła. Ma ono po prostu odczyn zasadowy, przez co zaburza kwaśny odczyn miejsc intymnych i wysusza błony śluzowe. W trakcie higieny miejsc intymnych nie powinno się także wykonywać irygacji oraz stosować żadnych perfumowanych wkładek i podpasek, czy dezodorantów intymnych. Mogą one niestety podrażniać błonę śluzową oraz powodować powstawanie reakcji uczuleniowych.
Nie zaleca się też wykonywania długich, ciepłych kąpieli w wannie. Ciepła woda powoduje bowiem przekrwienie błony śluzowej miejsc intymnych, czym czyni je bardziej podatnymi na powstawanie infekcji.