Nawet, jeśli nigdy nie trenowało się żadnej z tych sztuk, ma się wyobrażenie na temat tego, jak wygląda kimono amatorów tej formy aktywności. I właśnie podejmując treningi sztuk walki, ma się okazję, by zaprzyjaźnić się z kimonem – albo, by komuś je przedstawić.
Kimono dla dzieci – czyli co?
Judo, karate, ju-jitsu, a nawet aikido – chcąc podjąć naukę którejś z tych sztuk, wypada najpierw zaopatrzyć się w specjalny strój – bo tylko z takim wyposażeniem można pojawić się na Sali treningowej. Kimono służące do takich sportowych celów można by opisać jako rodzaj dwuczęściowego kombinezonu.
Europejczykom kojarzy się być może z piżamą czy szlafrokiem, bo ma formę kompletu spodni i dosyć obszernej koszuli. Ta górna część stroju jest zresztą wiązana specjalnym pasem, znajdującym się na wysokości talii. Każde kimono, pomyślane jako strój do treningów fizycznych, sporządza się z przewiewnej bawełny – jednak kimona często posiadają też sporą domieszkę tworzyw sztucznych, na przykład poliestru.
Kimono dla dzieci (spory wybór znajdziesz tutaj: https://www.asport.pl/k/908/kimona-judo/) to w zasadzie zminiaturyzowana wersja stroju, jaki jest przygotowywany dla osób dorosłych – pojawiają się tu jednak pewne udogodnienia, które w przypadku dzieci okażą się wielkimi atutami. Okazuje się bowiem, że kimono dziecięce może rosnąć wraz z małym amatorem sztuk walki. Nie jest to żadna skomplikowana sztuczka, po prostu rękawy i nogawki poszczególnych części kimona są zawinięte – i w miarę upływu czasu można je rozwijać.
Co ciekawe, biały komplet do treningów judo czy karate to nie wszystko, co funkcjonuje pod mianem komina. Takim słowem są opisywane także luźne bluzki dziewczęce, wykorzystywane między innymi podczas:
- warsztatów tanecznych
- zajęć fitness.
Taką bluzkę łatwo poznać po charakterystycznym wykończeniu góry: dekolt takiej bluzki jest bardzo duży – tak bardzo, że jego krawędź opiera się nawet o ramię noszącej go osoby. Ten fason pomaga, gdy ciało potrzebuje swobody ruchów i głębokiego oddychania.