Medycyna estetyczna – praktyczna pomoc potrzebującym

Pomimo iż powszechny pogląd na medycynę estetyczną ulega zmianie, wciąż wiele osób uważa, iż korzystanie z niej to fanaberia osób, które pragną za wszelką cenę upiększyć swoje ciało. Jest to myślenie błędne i niestety bardzo szkodliwe, gdyż w ramach tej pełnoprawnej dziedziny medycyny świadczona jest pomoc osobom, które realnie jej potrzebują. Przedstawiamy przykładowe zadania lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną w Krakowie.

Zabiegi korekcyjne w ramach medycyny estetycznej

Zakres działań lekarza wyspecjalizowanego w trosce o estetykę ciała pacjentów jest bardzo szeroki. Również przesłanki do przeprowadzania zabiegów są mocno zróżnicowane. Często jednak są to wskazania medyczne, gdyż niektóre niedoskonałości stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. Za przykład niech posłuży otyłość, przyczyniająca się do miażdżycy oraz chorób serca. Niestety otyłość to zwykle konsekwencja predyspozycji genetycznych, przez co diety i ćwiczenia rzadko kiedy dają pozytywne rezultaty. Zabiegi, które przeważnie stosuje się w przypadku otyłości, to:

  • lipoliza – stosunkowo bezpieczny zabieg polegający na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową substancji, która prowadzi do jej rozpuszczenia. Następnie komórki tłuszczowe są samoistnie wydalane przez organizm
  • liposukcja – poważniejszy zabieg, w którym również specjalista rozpoczyna od rozpuszczenia tkanki tłuszczowej, jednak nie czeka, aż zostanie ona wydalona. Liposukcję stosuje się w przypadku dużej otyłości, kiedy komórek tłuszczowych jest na tyle dużo, iż konieczne jest ich odessanie.

Warto również wspomnieć o zabiegach profilaktycznych. Medycyna estetyczna w Krakowie umożliwia również usuwanie znamion i innych narośli – zarówno szpecących, jak i tych niewielkich lub znajdujących się w niewidocznych miejscach. Lekarze często zalecają likwidację niegroźnych narośli ze względu na ryzyko ich przekształcenia w złośliwą zmianę skórną. Ponadto, medycy estetyczni przeprowadzają zabiegi mające na celu poprawę komfortu życia pacjentów. Za taki zabieg uznać można np. plastykę pochwy mającą na celu poprawę jakości doznań seksualnych u kobiet, u których ze względu na budowę ciała występuje z tym problem. W gabinetach oferujących pomoc z zakresu medycyny estetycznej leczy się również niezwykle uciążliwą nadpotliwość, poprzez wstrzykiwanie toksyny botulinowej, czyli tzw. botoksu.

Zabiegi dla poprawy urody

Oczywiście medycyna estetyczna Kraków to również zabiegi, których głównym zadaniem jest poprawa wyglądu. Niemniej jednak zwykle do ich przeprowadzenia istnieją również inne wskazania. Przykładowo, przeszczep włosów zwykle wykonywany jest na życzenie pacjenta, który ze względów estetycznych pragnie pozbyć się łysiny. Z drugiej jednak strony łysienie jest schorzeniem, którego leczeniem zajmuje się lekarz – specjalista trycholog.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym SUPERMED