Jakie akcesoria treningowe współcześnie wykorzystujemy?

W dzisiejszych czasach przygotowanie do treningu jest znacznie łatwiejsze aniżeli kiedyś. Do dyspozycji mamy szereg najróżniejszych artykułów, które pomagają nam rozwijać i ćwiczyć mięśnie. Jednym z nich będą na pewno oporowe gumy, które są dedykowane dla początkujących i zaawansowanych sportowców.

Dlaczego warto poszerzać trening o dodatkowe ćwiczenia?

Oczywiście, tak jak w innych tematach sportowych, również, jeżeli chodzi o dodatkowe akcesoria treningowe, mamy zwolenników oraz przeciwników. Najczęściej jednak występuje przekonanie, że optymalizacja treningowa jest jak najlepszym pomysłem. Trudno zresztą się z tym nie zgodzić, jeżeli weźmiemy pod uwagę bardzo popularne obecnie gumy oporowe. Można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie no i wcale nie są kosztowne. Główną zaletą jest tutaj jednak dodanie pewnej konkretnej aktywności fizycznej do treningu. Nie bez powodu więc taśmy służące do ćwiczeń wykorzystywane są zarówno przez bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych sportowców jak też trenerów no i oczywiście rehabilitantów. Gdy jednak pierwszy raz patrzymy i dotykamy takich procesorów, to wydaje nam się, że jest to raczej tylko jakaś zabawka. Jest jednak absolutnie przeciwnie. Zauważmy, że to właśnie gumy oporowe będą zapewniały nam podczas ćwiczeń docieranie do tych mięśni ukrytych głębiej. Są przecież konkretne badania, które pokazują, że właśnie wzbogacenie treningu o takie gumy gwarantuje o wiele lepszy rozwój nawet wszystkich partii mięśni. Trzeba oczywiście tylko dopasować takie gumy w odpowiedni sposób do naszych potrzeb i możliwości.

Czy gumy oporowe można sobie dopasować dowolnie?

Głównym atutem takich akcesoriów jest właśnie to, że można je bardzo szybko i swobodnie dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Jako doświadczeni sportowcy możemy wykorzystywać na przykład taśmy, które mają bardzo duży opór. W ten sposób nasze mięśnie, które są już rozwinięte, będą mogły pracować jeszcze intensywniej, a trening będzie rzeczywiście bardzo wydajny. Jeżeli zaś chodzi o osoby początkujące, emerytów, czy też tych z nas, którzy uczęszczają na ćwiczenia rehabilitacyjne z uwagi na przebyte urazy albo operacje, to wtedy trzeba wybrać nieco inne taśmy. Wtedy koncentrujemy się na gumach, które mają mniejszy opór. W ten sposób stopniowo zwiększamy siłę mięśni bez agresywnej ingerencji. Poprzez regularny trening wzmacniamy wówczas mięśnie, no nie obciążamy dodatkowo jakoś mocno stawów.