Jak dobrać do sylwetki damską marynarkę?

jak-dobrac-do-sylwetki-damska-marynarke

Marynarka to jedna z najbardziej klasycznych pozycji w kobiecej szafie. Jest ona niezastąpiona w pracy, podczas spotkań biznesowych, ale doskonale nadaje się także do zestawienie z dżinsami czy ze zwiewną sukienką. Nie dziwi więc fakt, że posiada szerokie grono zwolenniczek. Aby jednak podkreślała kobiece atuty i tuszowała niedoskonałości, powinna być dobrana do typu sylwetki. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najpopularniejsze rodzaje kobiecych sylwetek

Kobiece sylwetki różnią się między sobą przede wszystkim proporcjami pomiędzy ramionami, biodrami a talią. Na tej podstawie wyróżnia się cztery główne typu, do których należą:

  • klepsydra – charakteryzuje się wyraźnym wcięciem w talii, ramiona i biodra są na ogół tej samej szerokości, 
  • jabłko – to figura bez wyraźnego wcięcia w talii, z krągłościami w okolicy brzucha, posiada ponadto pełne piersi i niekiedy dość szerokie ramiona,
  • gruszka – cechuje się pełniejszymi biodrami i udami, a jednocześnie wąskimi ramionami, talia jest najczęściej dość widoczna,
  • prostokąt – jest to bardzo szczupła sylwetka bez wcięcia w talii.

Jak wyglądać dobrze w marynarce?

Aby wyglądać dobrze w marynarce, przy jej wyborze warto uwzględnić typ sylwetki. Właściwie dobrany ubiór powinien bowiem podkreślać największe atuty, a jednocześnie odwracać uwagę od niedoskonałości.

  • Figura klepsydry to kwintesencja kobiecości wynikająca z wyraźnego wcięcia w talii, szerszych bioder i wydatnego biustu. Aby wyeksponować swoje atuty, warto wybrać marynarkę która podkreśli talię. Najlepiej unikać zbyt szerokich krojów na rzecz marynarek dopasowanych. Krótki, przylegający żakiet z zapięciem na jeden guzik będzie optymalnym wyborem. 
  • Posiadaczki figury jabłka dość często mają tendencję do wybierania ubrań oversizowych, aby zatuszować niedoskonałości sylwetki. O to, czy jest to słuszne, zapytaliśmy ekspertkę z butiku Monita Stie z modą damską. Wybór szerokich ubrań w przypadku sylwetki w typie jabłka nie jest wskazany, ponieważ nadmiar materiału może tylko optycznie dodać objętości. Ten typ sylwetki wymaga odwrócenia uwagi od talii. W tym celu najlepiej wybrać marynarkę dopasowaną marynarkę bez zapięcia lub też zdecydować się na krój lekko rozkloszowany z okolicach bioder.
  • Aby przy figurze gruszki skorygować proporcje sylwetki i odwrócić uwagę od masywniejszego dołu, warto wybrać marynarkę, w której uwaga skupi się na górnej części ciała. Poduszki, bufki, a także duże klapy to najlepsze rozwiązanie. Z pewnością warto także unikać długości, które sięgają do okolic bioder.
  • Jako że prostokąt to bardzo szczupła figura typu chłopięcego, warto nadać jej nieco objętości. Dwurzędowy żakiet czy też oversizowa, dłuższa marynarka będą dobrym wyborem. Trzeba zwrócić jedynie uwagę na to, aby nie była ona bardzo obszerna, ponieważ może to stworzyć karykaturalny efekt. 

Marynarka to klasyczny element kobiecej garderoby. Z tego powodu powinna się znaleźć w każdej szafie i tworzyć stylizacje na różne okazje. Aby jednak dodawała nam uroku, powinnyśmy najpierw określić swój typ figury i dobrać do niej taki żakiet, która wyeksponuje nasze wszystkie atuty.