Labioplastyka – wskazania i przeciwwskazania

labioplastyka

Labioplastyka jest zabiegiem, który polega na korekcji wyglądu oraz modelowaniu warg sromowych mniejszych bądź większych. Zazwyczaj taka zmiana dotyczy ich wielkości. Zabieg ten wywodzi się z zakresu ginekologii estetycznej i cieszy się niezwykłym powodzeniem wśród kobiet.

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka to termin określający zabieg korekcji wyglądu warg sromowych. Zabieg należy do zakresu ginekologii estetycznej i jest bardzo popularny wśród kobiet. Popularność zawdzięcza temu, iż każda kobieta posiada odmienny kształt warg sromowych. Mogą być one asymetryczne, a nawet różnić się kolorem. Rozmiar jest zróżnicowany, co powoduje, że nie każda kobieta dobrze czuje się we własnym ciele. Idealny obraz warg sromowych nie istnieje, ze względu na różnice, które występują w tym obszarze u kobiet. Natomiast sam problem pojawia się w momencie gdy wargi są zbyt duże i swoim rozmiarem utrudniają współżycie, jazdę na rowerze czy pływanie. 

Labioplastykę można wykonać chirurgicznie, jak i laserowo. Wargi sromowe modeluje się za pomocą specjalistycznej końcówki laserowej. Nadmiar tkanki z wargi sromowej usuwany jest laserowo, a wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli chodzi o zabiegi laserowe, są one wykonywane laserem MonaLisa Touch™. Są one o wiele bardziej bezpieczne oraz gwarantują lepsze efekty, niż te wykonywane za pomocą skalpela. Zadaniem lasera jest modelowanie zewnętrznych obszarów stref intymnych oraz zwiększenie elastyczności tkanki. 

Na wygląd warg sromowych wpływa wiele czynników. Mowa tutaj m.in. o :

  • uwarunkowaniach genetycznych
  • urodzeniu się z przerośniętymi wargami sromowymi
  • intymnym piercingu
  • masturbacji oraz niektórych praktyk seksualnych
  • porodach siłami natury

Kto powinien udać się na zabieg?

Uroda warg sromowych jest zróżnicowana oraz charakterystyczna dla każdej kobiety. Kobiety mogą zmagać się z małymi wargami sromowymi, które są doszczętnie schowane w wargach większych. Jednak problem pojawia się też u tych, u których wargi sromowe mniejsze wystają wargi większe. Kto tak naprawdę powinien zdecydować się na zabieg labioplastyki?

  • kobiety, które zmagają się z anatomicznym przerostem warg mniejszych
  • kobiety, u których rozmiar warg sromowych mniejszych ma podłoże zapalne lub spowodowane są otarciami, obrzękami czy podrażnieniami
  • kobiety, które często sięgają po dopasowaną odzież, która powoduje boleści oraz stany zapalne
  • kobiety, które uważają, że wielkość warg sromowych stanowi problem natury estetycznej

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu labioplastyki?

Wielkość warg sromowych jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. To one decydują o tym, czy dobrze czują się w swoim ciele i czy problem nie odbija się na ich samoocenie czy nie utrudnia funkcjonowania. Jednak warto wiedzieć kiedy możliwe jest wykonanie zabiegu. Istnieje kilka przeciwwskazań, do których należy się stosować. Są to m.in.:

  • ciąża 
  • miesiączka
  • choroba nowotworowa
  • infekcje w strefach intymnych 
  • cukrzyca
  • problemy z krzepnięciem krwi
  • poważne choroby ginekologiczne 
  • choroby tkanki łącznej

Pierwsza wizyta, potrzebne badania, cena oraz efekty zabiegu

Podczas wizyty lekarz ginekolog przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad, który ma na celu zapoznanie się z jej oczekiwaniami. Zlecone zostaną na pewno odpowiednie badania, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Ich zakres ustalony zostaje przez lekarza, jednak niezbędne będą badania krwi oraz jej krzepliwości czy dokładne badania ginekologiczne. Niezbędnym warunkiem jest także odstawienie papierosów jakiś czas przed zabiegiem. Wszystko przebiega w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. 

Niestety, ale zabieg labioplastyki nie jest refundowany przez NFZ, a koszt jego przeprowadzenia jest dość zróżnicowany. Cena zależy przede wszystkim od doświadczenia lekarza, wybranej kliniki oraz stopnia zaawansowania zabiegu. Jednak ogólnikowo ceny wahają się od 4 do 10 tyś. zł. Zabieg może trwać 30, 40 minut, a nawet 3 godziny. Wszystko zależy od tego z jakim problemem zmaga się pacjentka. Po zabiegu obowiązuje abstynencja od współżycia seksualnego, która powinna trwać co najmniej 6 tygodni. Ostatecznych efektów można spodziewać się w okresie 3 miesięcy, kiedy rana zupełnie się zagoi.