Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Na pewno wśród waszych znajomych znajduje się ktoś, kto unika dentysty jak ognia. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedź jest często prostsza, niż mogłoby się wydawać: główną przyczyną jest… strach. Dentofobia, czyli najzwyczajniej lęk przed wizytą u stomatologa jest domeną zarówno dzieci jak i dorosłych. Dochodzi wtedy do sytuacji, w których do dentysty chodzimy tylko wtedy, gdy ból lub dyskomfort staje się nie do wytrzymania. Skąd bierze się dentofobia? Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Przyczyny pojawienia się dentofobii

Na samym początku musimy się zastanowić, skąd bierze się lęk przed wizytą u dentysty. Jak się okazuje, powody występowania tych fobii można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest doświadczanie nieprzyjemnych chwil w gabinecie stomatologicznym w okresie dzieciństwa. Niestety, najczęściej pamiętamy tylko to, że zabieg był bolesny, lub też stomatolog był niewystarczająco empatyczny, co tylko potęgowało nieprzyjemne chwile.

Jak się jednak okazuje — to nie wszystko. Często też… sami rodzice wzbudzają w swoich dzieciach lęk przez dentysta. Niewinne żarty o bolesnym wierceniu czy strasznym panu/pani w fartuchu mające przestraszyć dziecko mogą sprawić, że będą one chciały unikać wizyty nie tylko w dzieciństwie, ale też w dorosłości!

Jak zwalczyć lęk?

Aby możliwe było zwalczanie lęku przed dentystą, najlepszym pomysłem będzie wybranie empatycznego i sprawdzonego dentysty. Taki specjalista musi zdawać sobie sprawę z tego, jak zadbać o przestraszonego i często spanikowanego pacjenta. Poznanie przyczyny lęku czy też nawet rozmowa o negatywnych przeżyciach mogą zmienić naprawdę wiele w zbudowaniu silnej relacji na linii pacjent — stomatolog.

Gabinety takie jak https://www.identique.net stawiają na zbudowanie silnej relacji z pacjentem. Dzięki temu leczenie nie jest tak stresujące. Należy pamiętać też o tym, że często nasz lęk wynika po prostu z niewiedzy. Nie każdy musi być przecież specjalistą z zakresu stomatologii!  Jeżeli więc nie do końca wiecie, jakie czynności będzie podejmować lekarz — nie bójcie się zapytać. Często po wytłumaczeniu istoty leczenia wątpliwości znikają, a pacjenci uspokajają się.

Nie warto unikać wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nawet najprostsza, bezbolesna kontrola uzębienia u dentysty może wykryć szereg nieprawidłowości w zdrowiu pacjenta. Pamiętajcie — celem pracy stomatologa nie jest zadawanie bólu, a leczenie jamy ustnej. Nie macie czego się obawiać po przekroczeniu progu waszego ulubionego gabinetu.