USG ginekologiczne to jedno z podstawowych badań wykonywanych w zakresie diagnostyki ginekologicznej. Jest ono zlecane przez naszego lekarza i wbrew swojej prostocie, umożliwia zauważenie wielu nieprawidłowości. Dziś omówimy to badanie i pokażemy wam, że jeżeli obawialiście się poddania temu zabiegowi — to nie ma się czego obawiać. Wasze zdrowie powinno być zawsze priorytetem.
Czym jest USG ginekologiczne?
USG ginekologiczne to całkowicie nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające na dokładne zobrazowanie i przeanalizowanie kobiecego narządu rodnego i zmian w nim obecnych. Jego działanie jest bardzo proste. Przy pomocy głowicy emitującej fale ultradźwiękowe, podczas badania tworzony jest obraz dróg rodnych pacjentki. USG ginekologiczne to najczęściej badanie traswaginalne (przezpochowowe), dzięki czemu możliwe jest znacznie bardziej precyzyjne zbadanie stanu zdrowia dróg rodnych i potencjalnych patologii w nich obecnych. Jeżeli obawiacie się potencjalnego bólu przy wprowadzaniu sondy — zapomnijcie o tym, gdyż USG ginekologiczne jest całkowicie bezbolesne. Nie ma czego się bać!
Kiedy zalecane jest USG ginekologiczne?
Zastanówmy się więc, kiedy USG ginekologiczne wykonane pod czujnym okiem doświadczonych ginekologów w https://ginkodent.pl/oferta/usg-3d-4d/ jest koniecznością? Otóż istnieje kilka okoliczności wzbudzających konieczność wykonania tego badania. Po pierwsze, może być ono zalecane w momencie diagnozy bólu w okolicy brzucha czy też nieprawidłowości w zakresie krwawienia miesiączkowego. Po drugie, jest to jedno z badań przy ciąży i występowaniu nieprawidłowości w trakcie jej trwania. Nasze pierwsze badanie USG w trakcie ciąży powinno mieć miejsce pomiędzy 11 a 13+6 tygodniu trwania ciąży. Następnie powinniśmy powtórzyć to w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tytoniem i w III trymestrze — pomiędzy 32 a 34 tygodniem ciąży. Każde z badań pozwala na uzyskanie innych, lecz kluczowych dla rozwoju płodu informacji.
Przygotowanie do badania USG ginekologicznego
Pacjentki często też zastanawiają się, czy USG ginekologiczne wymaga jakiejś formy przygotowania z ich strony. Jak się okazuje — odpowiedź jest twierdząca, lecz są one bardzo mało wymagające. W przypadku gdy udajemy się na badanie ultrasonograficzne dopochwowe, wystarczy, że zadbamy o to, aby opróżnić pęcherz moczowy przed jego rozpoczęciem. Jeżeli jednak wykonujemy badanie przez powłoki brzuszne, konieczne jest… wypełnienie pęcherza. Powody podejmowania takiego działania są proste: umożliwia to dobre uwidocznienie narządów organizmu.