Dobry plan dnia to zapewnienie sobie komfortu i efektywności. Każdy, niezależnie czy pracujący czy też nie, powinien zaplanować odpowiednio czas, aby wykonać wszystkie postawione przed sobą zadania. Metod jest kilka i zwolenników planowania tyle samo, co jego przeciwników. Warto jednak spróbować i sprawdzić, jak efektywnie będziemy funkcjonować każdego, zaplanowanego dnia.
Terminarze, elektroniczne kalendarze, listy rzeczy do zrobienia, przypomnienia w telefonie – to najczęściej stosowane metody, które pomagają nam zaplanować dzień. Czy rzeczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, ale musimy korzystać z elektronicznych gadżetów?
Po pierwsze: lista zadań
Aby skutecznie zaplanować swój czas, warto dzień wcześniej przygotować listę zadań i rzeczy, które musimy zrealizować. Często są to sprawy prozaiczne, życia codziennego, a czasem ważne, które wymagają konkretnego terminu na ich zrobienie np. wizyta u lekarza. W planie trzeba zapisać nie tylko to, co chcemy zrobić, ale także w jakiej kolejności. Najważniejsze bowiem jest odpowiednie ułożenie zadań, by jedno następowało po drugim w odpowiednim, logicznym układzie. Często na listę trafiają zakupy. Niejednokrotnie przenoszone są na kolejne dni, kiedy będziemy dysponować konkretną sumą pieniędzy. Nie warto odkładać nic na później. W tej sytuacji rozwiązaniem może być szybka pożyczka, która pozwoli nam zrealizować zaplanowane zadania w danym dniu.
Po drugie: harmonogram
Mając konkretne zadania do wykonania, powinniśmy ułożyć je w harmonogram. Wskazać, co i o jakiej porze zostanie wykonane. Spowodowane jest to przede wszystkim potrzebą chronologii wykonywanych czynności, które zależą jedne od drugich. Szybka pożyczka jak np. proficredit.pl/szybka-pozyczka powinna pojawić się przed zadaniem wyjście na zakupy, a odszukanie dokumentacji medycznej przed wizytą u lekarza. Taki układ dnia zapewni nam możliwość spokojnego, niezakłóconego funkcjonowania. Pamiętajmy także, aby nie nakładać na siebie zbyt dużo obowiązków i nie próbować planować dnia co do minuty, od momentu obudzenia się aż do zaśnięcia. Taki pomysł nie sprawdzi się choćby z tego powodu, że czasami wystąpią rzeczy nieprzewidziane np. awaria. Wówczas modyfikujemy swój plan dnia pod konkretną potrzebę i np. szybka pożyczka zajmuje pierwsze miejsce, aby sfinansować koszt naprawy zepsutego sprzętu w domu.
Po trzecie: nie wykonuj wszystkiego
W tym względzie szkoły są co najmniej dwie: jedna twierdzi, że cała lista zadań powinna zostać skrupulatnie wypełniona. Druga z kolei stoi na stanowisku, że powinniśmy planować więcej niż zamierzamy zrealizować, a zadania na które zabrakło czasu, możemy przełożyć automatycznie na kolejny dzień. Najważniejsze, aby dobrać właściwą metodę do swojego charakteru. Jeśli będziemy czuć się sfrustrowani, że część rzeczy nie została wykonana, powinniśmy zakładać w planie jedynie taką liczbę zadań, która zagwarantuje nam ich załatwienie. Jeśli natomiast możemy przełożyć część z nich na kolejny dzień, zróbmy to – jeśli dla naszego samopoczucia będzie tak lepiej. Nie ma jednej, uniwersalnej metody. Należy jedynie pamiętać, aby zadania wykonane w porównaniu do zadań zaplanowanych wynosiły ponad 50%. Jeśli z 20 celów wykonamy 3 i przełożymy resztę na kolejny dzień, nie będzie to z pewnością efektywne planowanie własnego czasu.
Każdy dzień jest dla nas nowym otwarciem. Powinniśmy jasno precyzować cele, aby realizować je konsekwentnie i znaleźć czas na relaks, rodzinę i odpoczynek. Psychologowie twierdzą, że nasze życie jest podobne do stołu z czterema nogami, gdzie każda z tych nich ma swoje znaczenie. Jedną jest praca, drugą jest życie prywatne, trzecią – rodzina, a czwartą – miłość. Każda noga powinna być tej samej długości, aby stół jako całość się nie chwiał. Warto wziąć tę radę do serca i planować dzień w taki sposób, aby każda z nóg stołowych była tej samej długości.