Jak wybrać kremy dla mężczyzn pod kątem skóry twarzy?

Codzienna męska pielęgnacja wygląda inaczej, niż było to kiedyś. Dawniej była to woda z mydłem i golenie. Obecnie Panowie dużo większą wagę przywiązują do swojego wyglądu i zdrowia. Dlatego też ich kosmetyczna nieco się rozrosła, a wśród codziennie stosowanych kosmetyków są kremy dla mężczyzn.

Skóra kobiet i mężczyzn – czym się różni?

Na sklepowych półkach jest wiele kosmetyków, które zarówno pod względem nuty zapachowej, jak i zawierających składników, odpowiadają potrzebom skóry mężczyzn. Ponieważ męska cera jest około 25% grubsza niż u Pań, jest odporniejsza m.in. na działanie czynników atmosferycznych i wolniej się starzeje. Jednocześnie jest bardziej owłosiona, a to oznacza, że gruczoły pracują intensywniej. W związku, z czym Panowie są narażani w większym stopniu niż Panie na niekorzystne działanie bakterii, a tym samym pojawienie się wyprysków.

Jaki mam typ cery?

Męska skóra różni się nieco od tej, jaką mają kobiety. Nie zmienia to faktu, że także Panowie mogą mieć cerę tłustą, normalną, suchą lub mieszaną. W zależności od tego, z jakim typem ma się do czynienia, należy sięgnąć po inne kosmetyki pielęgnacyjne. Kremy dla mężczyzn różnią się miedzy sobą składem, a skuteczność jest ściśle związana z tym, czy preparat jest dobrze dobrany do skóry. Jak można sprawdzić, jaką się posiada skórę? Wystarczy ją troszkę poobserwować.

Jeśli po dotknięciu suchą ręką strefy T, czyli czoła, nosa i brody jest wyczuwalna tłusta warstwa, jest to sygnał, że posiada się cerę tłustą. Na twarzy pojawia się nieestetyczne błyszczenie, pory są rozszerzone, a kolor jest nieco ziemisty. Jeśli ręka będzie po przetarciu twarzy sucha, to ma się skórę normalną, wrażliwą lub suchą. Jak je odróżnić? Przy skórze normalnej nie czuć napięcia na przykład po wyjściu z basenu, jeśli takowe jest, wymaga pielęgnacji nawilżającej. Najmniej problematyczna jest skóra normalna, ale nieodpowiednia pielęgnacja też sprawia, że nie wygląda świeżo, jest matowa i szara.

Jak dobrać krem?

Wiedząc już, jaką się posiada skórę, można przejść do wybrania kremu. Przy skórze normalnej wystarczy postawić na coś, co będzie nawilżało cerę, ewentualnie latem można sięgnąć po coś, co będzie wyrównywać koloryt. Przy skórze tłustej ważna jest beztłuszczowa konsystencja, aby nie spotęgować błyszczenia. Kosmetyki do skóry tłustej wyjątkowo szybko się wchłaniają. Zimą jednak lepszy będzie nieco bardziej tłusty krem, który stanowi barierę przed zimnem.

Mając skórę suchą, warto stosować kremy dla mężczyzn, które mają właściwości natłuszczające i jednocześnie nawilżające. Dzięki temu skóra nie będzie tracić wilgoci. Natomiast skóra wrażliwa wymaga używania kremu ochronnego, który będzie zabezpieczać przed warunkami zewnętrznymi. W tym przypadku najlepiej postawić na kosmetyki hipoalergiczne, bez barwników, konserwantów i związków zapachowych – czyli wszystkiego, co może wywołać podrażnienia. Aby każdy krem wchłaniał się lepiej, zanim nałoży się go na twarz, wcześniej trzeba dobrym preparatem oczyścić skórę, a później ją tonizować.