Kosmetyki do pielęgnacji twarzy – czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy należy kierować się typem cery, problemami skórnymi i składem produktów.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do twarzy?

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy są szczególną grupą produktów, ponieważ to zwykle skóra tej części ciała jest najbardziej problematyczna. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na to, żeby żel, płyn do demakijażu lub krem nie tylko leczył problem, ale także poprawił stan i kondycję skóry, odpowiednio nawilżył i nie naruszał jej naturalnej bariery ochronnej. Takie właściwości mają m.in. kosmetyki do twarzy Cetaphil, które poza tym, że pielęgnują, dodatkowo leczą.

Przed zakupem kosmetyków do pielęgnacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich skład. Dobry produkt to taki, w którym przeważają substancje naturalne i biologicznie aktywne (lecznicze). Nie zawiera natomiast konserwantów, alkoholu etylowego i sztucznych barwników. W kosmetykach powinny znaleźć się takie składniki jak:

  • witamina E – działa przeciwzapalnie, a także przyspiesza wzrost nowych komórek, dzięki czemu odnawia naskórek i goi;
  • oleje roślinne (np. olej migdałowy, masło shea) – odnawiają naturalną barierę ochronną i nawilżają skórę;
  • gliceryna – zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry;
  • kwas pantotenowy (pantenol) – nawilża, koi podrażnienia, nie zatyka porów i regeneruje naskórek;
  • silikony – ochraniają naturalną warstwę lipidową skóry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do pielęgnacji?

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy należy zwrócić uwagę, dla jakiego rodzaju cery i problemów skórnych są przeznaczone. Osoby z trądzikiem powinny stosować inne kosmetyki niż te z cerą naczynkową, tłustą, przesuszoną lub niesprawiającą żadnych kłopotów. Obowiązkowo trzeba przeczytać także skład. Nie warto kierować się jedynie reklamą lub sloganami na opakowaniu.

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Codzienną pielęgnację twarzy należy rozpocząć od oczyszczania. Cerę trzeba delikatnie umyć pianką lub emulsją. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się resztek makijażu, sebum i martwego naskórka. Do osuszenia skóry zalecane jest używanie jednorazowego ręcznika, który nie gromadzi bakterii. Ostatnim krokiem jest nawilżenie przy pomocy kremu odpowiedniego do typu cery. Dobrze jest, jeżeli produkt na dzień posiada wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Powyższe czynności powinno wykonywać się dwa razy dziennie.