Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna i przytulna?

Pomysłów jest mnóstwo, dlatego trudność wyboru tego najlepszego rozwiązania może czasami przysporzyć wiele niepokoju. Nie można jednak spieszyć się, aby później przeżywać gorzkie rozczarowania i czuć dyskomfort.

Wygoda i estetyka

Jak wiadomo, łóżko jest centralnym meblem, który powinien znaleźć się w sypialni. Szczególną popularnością cieszą się te, wykonane z drewna litego – utrzymane w nowoczesnej stylistyce, ale też nawiązujące do tradycyjnych rzeźbionych łóżek. Elementy ozdobne na wezgłowiu, lub eleganckie, drewniane nóżki, dodadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, ciekawie je ozdabiając. Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj łóżka, możesz zadbać o ciekawą aranżację wnętrza, ustawiając w widocznych miejscach drewniane ozdoby, czy też wykonane z innego, nawiązującego do klasyki materiału.

Praktyczność

W sypialni powinien też znaleźć się stolik nocny , na którym będzie można ustawić lampkę, położyć telefon, czy ulubioną książkę. Niektórzy rezygnują z niego, idąc kierunku bardzo nowoczesnym, czyli wykorzystując przestrzeń podłogi. Zarówno jedno, jak i drugi rozwiązanie ma swoich miłośników, ważne żeby czuć się dobrze i utrzymywać porządek, nawet w drobiazgach. Ciekawym rozwiązaniem będą też organizery wykonane z materiału z licznymi kieszonkami, lub wiklinowe kosze na gazety i inne podręczne rzeczy. Pamiętaj jednak o umiarze i nie gromadź zbędnych przedmiotów, aby sypialnia nie stała się miejscem chaotycznym.

Oświetlenie

Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy oświetlenia sypialnianego. Bez tego ani rusz i inne dobre efekty twojej pracy nad aranżacją mogą po prostu być niezauważalne. Jaki rodzaj lamp warto zainstalować? Przede wszystkim kinkiety do sypialni! Jest to fantastyczne oświetlenie punktowe, którego nie może zabraknąć w takim pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ w sypialni należy stworzyć odpowiedni nastrój, niepowtarzalny spokojny klimat, w którym miło będzie się odpoczywać, zarówno podczas krótkiej drzemki, jak i w nocy.

Kinkiety do sypialni mogą przyjmować różne kształty, kolory i rozmiary. Większe, mniejsze, płaskie, czy tradycyjne o stożkowym kształcie. Ciekawie wyglądają lampki wykonane z drucianych kloszy, be zbędnych ozdób, surowe – czyli utrzymane w stylu industrialnym. Niektórzy wybierają też tradycyjne trapezowe abażury, czasem ozdobione koralikami, czy sznureczkami, nawiązując do wystroju wnętrz zaaranżowanych w stylistyce vintage.

Warto tez wybrać kinkiety do sypialni futurystyczne, mocno nowoczesne, które nadadzą wnętrzu świeżości i charakteru. Niektóre z nich wykonane są oszczędnie, mają stonowaną kolorystykę , a inne odznaczają się bogactwem żywych barw i ponadprzeciętnych kształtów.

Gdzie zamontować?

Zależnie od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Kinkiety do sypialni są kupowane zazwyczaj po to, aby zbudować nastrój. Możesz je więc powiesić z na ścianę z obu stron łóżka, z żarówkami delikatnie rozpraszającymi światło na boki. Uzyskasz niesamowite świetlne aranżacje na ścianach. Natomiast jako lampki do czytania spełnią się idealnie kinkiety z ruchomym ramieniem, umocowane w jednym miejscu nad łóżkiem, czy fotelem.

Możesz tez zamontować kinkiet nad toaletką, czy nad szafeczką. Jeśli masz jakieś rzeczy, które warto by doświetlić (pamiątki, zdjęcie) wystarczy skierować punktowo światło w ich kierunku. Efekt murowany!