![bambiboo_pieluszki4](https://fabrykakobiecosci.com.pl/wp-content/uploads/2021/02/bambiboo_pieluszki4.jpg)
Artykuł sponsorowany
Na ciele Twojego dziecka pojawiły się krostki? Zastanawiasz się, czy to uczulenie od pieluch? Alergia na pieluchy zdarza się stosunkowo często. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?
Uczulenie od pieluch – jak wygląda i kiedy występuje?
Uczulenie od pieluch może mieć kilka postaci – najczęściej są to niewielkie, czerwone krostki, szorstkie czerwone plamy, wysypka, grudki czy ogólne wysuszenie skóry. Mogą pojawić się także pęcherzyki, obrzęk, a nawet zdarty naskórek, któremu towarzyszą bolesne nadżerki, krwawienie czy łuszczenie skóry. Zmiany skórne obejmuję krocze, pośladki, wewnętrzne powierzchnie ud. Ich rozprzestrzenianie może postępować bardzo szybko.
Uczulenie od pieluch często jest określanie jako odparzenie i sprawia duży dyskomfort maluchowi, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie. Najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia, szczególnie w okresie rozszerzania diety, kiedy mogą pojawiać się biegunki. Wzmożony kontakt skóry dziecka z kałem i moczem w połączeniu z jednorazową pieluszką stwarzają środowisko, które staje się pożywką dla bakterii – wówczas nietrudno o zaczerwienie,
które może przerodzić się w wysypkę i rumień. Substancje z rozkładu kału i moczu oraz wilgoć pod pieluszką, tarcie i brak dostępu do powietrza stanowią duże ryzyko powstania uczulenia – dlatego tak kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja i wybór hipoalergicznych artykułów higienicznych.
Alergia na pieluchy – jak sobie z nią poradzić?
Częstą przyczyną alergii są substancje chemiczne zawarte w tradycyjnych pieluchach jednorazowych. Wielu producentów decyduje się na wybór składników, które mają zapewniać neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, najczęściej do wypełnienia pieluszki stosowane są sztuczne materiały, czyli włókna polipropylenowe. Taki skład pieluszek zdecydowanie nie zapewnia przewiewności i komfortowego noszenia. Na co powinnaś zwrócić uwagę, aby ograniczyć szansę na pojawienie się uczulenia od pieluch?
- Wybieraj pieluszki ekologiczne
Zmiana pieluszek na ekologiczne może okazać się bardzo pomocna. Pieluszki z włóknem bambusowym Bambiboo – https://bambiboo.eu/9-pieluszki nie są bielone szkodliwym, podrażniającym skórę dziecka chlorem. Nie są także perfumowane, co ogranicza ryzyko alergii. Hipoalergiczne, jednorazowe pieluszki wykonane z dodatkiem włókniny bambusowej i pulpy celulozowej to bardziej ekologiczne rozwiązanie, sprzyjające zarówno delikatnej skórze dziecka, jak i środowisku. Naturalne, odnawialne materiały, takie jak bambus zapewniają przewiewność i są bardziej delikatne. Ich stosowanie może uśmierzyć podrażnienia spowodowane uczuleniem od pieluch.
Inna opcja to skorzystanie z pieluszek wielorazowych z chłonnym wkładem – to zdecydowanie niższe ryzyko pojawienia się alergii. Pieluszki wielorazowe możesz wzbogacić o specjalne bibułki (papierki) z włókniny bambusowej, które dobrze zatrzymują nieczystości stałe. Pamiętaj o wyborze delikatnych detergentów do prania pieluszek wielorazowych!
- Częściej zmieniaj pieluszkę
Podczas uczulenia od pieluch, warto częściej niż zwykle przewijać dziecko, aby nie podrażniać dodatkowo skóry substancjami pochodzącymi z rozkładu kału i moczu. Do oczyszczania okolic intymnych lepiej wybrać wacik nasączony wodą. Gdy masz do czynienia z krostkami i wysypką, warto zrezygnować z nawilżanych chusteczek.
- Stosuj delikatne kosmetyki
W przypadku odparzeń pomocne są specjalne maści i kremy ochronne. Należy nanieść je przed założeniem pieluszki na oczyszczoną, suchą skórę dziecka. Maści na odparzenia tworzą na pupie niemowlaka powłokę, chroniącą przed drażniącym działaniem moczu. Pediatra może polecić również specjalną maść przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.
Warto stosować naturalne kosmetyki dla dzieci – to szczególnie istotne, jeśli widzisz, że Twoja pociecha ma skłonności do podrażnień. Niekiedy żele, płyny do kąpieli, mydła mogą być przyczyną alergii. Warto postawić na kosmetyki pielęgnacyjne o jak najprostszym składzie, by wykluczyć ewentualny dyskomfort malucha.
- Wietrz skórę dziecka
Po przewijaniu dobrze jest pozostawić dziecko na kilka minut bez pieluszki. Kontakt ze świeżym powietrzem pomaga tonować zmiany skórne. Możesz położyć dziecko na przykład na brzuchu, aby podrażniona pupa miała dostęp do świeżego powietrza, co pomoże w regeneracji naskórka.
- Postaw na kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej
W łagodzeniu swędzenia i pieczenia może pomóc kąpiel, do której dosypiesz garść mąki ziemniaczanej, która ma właściwości higroskopijne. Łagodna kąpiel, bez licznych kosmetyków dla dzieci ma działanie kojące.