Z ekonomicznego punktu widzenia zakup dwutygodniowych lub miesięcznych soczewek kontaktowych jest opłacalnym rozwiązaniem. Jednak warianty te, w odróżnieniu od szkieł jednodniowych, wymagają odpowiedniego sposobu przechowywania. Jak to robić prawidłowo?
By zapewnić soczewkom kontaktowym odpowiednie warunki przechowywania, potrzebujemy specjalnego pojemnika, do którego włożymy je po zdjęciu z oczu i wyczyszczeniu. W ten sposób poddamy szkła kontaktowe procesowi dezynfekcji. W pojemniku znajduje się bowiem płyn służący temu celowi. Zapewnia on soczewkom sterylne środowisko, chroniąc je przed bakteriami, kurzem i zanieczyszczeniami oraz gwarantując odpowiedni poziom nawilżenia.
Sam pojemnik zaś zabezpiecza szkła kontaktowe przed uszkodzeniem. Zazwyczaj wyposażony jest on w dwie komory – na prawą i lewą soczewkę, co zapobiega ewentualnej pomyłce, jeśli nosimy różne szkła kontaktowe.
Podstawowe zasady przechowywania soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku
Co do zasady przyjmuje się, iż szkła kontaktowe wielokrotnego użytku powinny być dezynfekowane minimum 4 godziny. Wiele jednak zależy od rodzaju płynu, jaki mamy. Wielu producentów zaleca bowiem minimum 6 godzin.
Przed włożeniem soczewek kontaktowych do pojemnika należy je odpowiednio wyczyścić. W tym celu napełniamy obie jego komory płynem pielęgnacyjnym. Potem zdejmujemy z oka prawą soczewkę, kładziemy ją na otwartą dłoń i czyścimy ją palcem, uprzednio nalewając na nią kilka kropel świeżego płynu. Następnie płuczemy szkło kontaktowe kolejną dawką płynu i zanurzamy je w komorze pojemnika. Tak samo postępujemy z lewą soczewką.
W powyższy sposób ochronimy szkła kontaktowe przed uszkodzeniem. Zapewnimy również zdrowie naszym oczom. Na zdezynfekowanej powierzchni soczewki trudniej bowiem o rozwój bakterii i wirusów.
Z uwagi na szeroką ofertę rynkową soczewek kontaktowych, o czym możemy się przekonać, przeglądając asortyment salonu optycznego Vision Express https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki, wcale nie musimy decydować się na rozwiązanie wymagające pielęgnacji. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są jednodniowe szkła kontaktowe. Wieczorem po prostu ściągamy je i wyrzucamy do kosza, nie martwiąc się o sposób przechowywania.