Jak prawidłowo szczotkować włosy?

jak-prawidlowo-szczotkowac-wlosy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczotkowanie może wpływać na dobrą kondycję włosów tak samo, jak ich mycie czy stosowanie specjalnych odżywek. Aby jednak wymieniony zabieg dawał rezultaty w postaci pięknych i zadbanych kosmyków, należy wiedzieć, jak dopasować odpowiednią szczotkę do konkretnego rodzaju włosów. Kolejne ważne pytanie brzmi: jak prawidłowo szczotkować włosy?

Jak dobrać właściwą szczotkę do włosów?

Wybierając szczotkę do włosów, warto w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie: czy będzie ona przeznaczona wyłącznie do czesania, czy może również do modelowania? W tym drugim przypadku wybiera się zazwyczaj szczotkę o okrągłym kształcie z małymi i cienkimi igiełkami. Nawijane na nią włosy traktuje się ciepłym strumieniem powietrza z suszarki, dzięki czemu nadaje się im pożądaną formę.

Jeżeli stawia się na szczotkę przeznaczoną wyłącznie od czesania, trzeba pamiętać, aby dopasować ją do konkretnego rodzaju włosów. Dla kosmyków, które są grube, ale skłonne do elektryzowania się, warto wybrać płaską i podłużną szczotkę z nylonowym lub syntetyczno-naturalnym włosiem. Sprawdzi się ona również przy długich i naturalnie prostych włosach.

Osoby, które posiadają falowane lub kręcone włosy, powinny natomiast sięgać po okrągłe szczotki do włosów o gęstym włosiu. Jeżeli chodzi o krótkie kosmyki, sprawdzą się tu na pewno zaokrąglone szczotki z rzadkim włosiem. Istnieją także uniwersalne szczotki w kształcie owalu – można stosować je do każdego rodzaju włosów.

Jak należy szczotkować włosy?

Kiedy wybierze się już odpowiedni rodzaj szczotki do włosów, trzeba jeszcze wiedzieć, jak właściwie jej używać. Po pierwsze nie można na siłę rozczesywać kołtunów, a tym bardziej ciągnąć za kosmyki. Proste włosy warto rozczesywać na sucho – gdy będą one mokre, łatwiej będzie je niestety zniszczyć. Wilgotne kosmyki najlepiej rozczesywać grzebieniem z dodatkiem specjalnej odżywki. Włosy kręcone rozczesuje się natomiast kiedy są mokre – to pozwala zachować ich kształt.

Cały zabieg rozpoczyna się od rozczesywania końcówek – w tym celu warto pochylić głowę. Później szczotkuje się je od nasady po końce (od szyi do czoła). W pozycji pionowej można rozczesywać włosy, dzieląc je na mniejsze pasma. Odpowiednią szczotkę do tego zabiegu pielęgnacyjnego można zakupić w hurtowni i sklepie fryzjerskim WATS.

Szczotkowanie włosów pomaga wzmocnić kosmyki, a także zapobiega ich wypadaniu. Aby jednak cały zabieg był właściwie wykonany, trzeba dobrać szczotkę do konkretnego rodzaju włosów.