Opieka seniora – o czym trzeba wiedzieć?

Opieka seniora to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich bliskich. To zajęcie, które wymaga wielkiego poświęcenia, sporych pokładów cierpliwości i tolerancji. Opiekun powinien też być przygotowany na spory wysiłek fizyczny. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, opiekując się osobą w podeszłym wieku!

Aby dobrze opiekować się osobą starszą, trzeba przede wszystkim słuchać jej z wielką uwagą i starać się zrozumieć, co wcale nie jest prostą sprawą. Sposób myślenia seniora często może się wydawać kompletnie niezrozumiały, ale nie należy go nigdy krytykować. Trzeba próbować postawić się w jego sytuacji, a wówczas łatwiej będzie go zrozumieć i nawiązać nić porozumienia. Opieka seniora to naprawdę trudne zadanie wymagające wiele cierpliwości i delikatności. Na zachowanie osoby starszej wpływa jej stan zdrowia, jej potrzeby, a także charakter, który wcale nie musi należeć do tych łatwych i przyjemnych. Jeśli jednak uda się z seniorem dobrze porozumieć, opieka będzie znacznie prostsza i może nawet być źródłem satysfakcji.

Opieka seniora – co jest najważniejsze?

Zapewnienie seniorowi odpowiedniej uwagi i serdeczności na co dzień to tylko podstawa, która sprawi, że osoba starsza nabierze zaufania do swego opiekuna. Najważniejszym i podstawowym zadaniem opiekuna jest monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego. Konieczne jest prowadzenie kalendarza wizyt kontrolnych u lekarza oraz okresowych badań laboratoryjnych. Opiekun musi także pilnować, by senior przyjmował przepisane przez lekarza lekarstwa w dokładnie określonych dawkach. Dobrze jest też, gdy opiekun potrafi udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, bo seniorom często przytrafiają się różne potknięcia, upadki czy inne kontuzje.

Seniorzy często potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach. Nawet zwykła kąpiel może być dla nich prawdziwym wyzwaniem. Osobom starszym trzeba zwykle pomóc w robieniu zakupów, gotowaniu, a nawet w samym spożywaniu posiłków. Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, że opieka seniora to nie wyręczanie go we wszystkim, tylko pomoc w takim zakresie, w którym sobie nie radzi. Kompletne wyręczanie osób starszych może skutkować bezpowrotną utratą pewnych umiejętności.

Ponad wszystko osoby w podeszłym wieku potrzebują serdecznego kontaktu z opiekunem. Dla nich ogromnie ważna jest szczera rozmowa i wsparcie duchowe, które powinien im dać właśnie opiekun.

Opiekun musi zadbać o prawidłową dietę seniora

Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta osób starszych. Niestety mają one często problemy z właściwym apetytem, nie odczuwają potrzeby wypijania odpowiedniej ilości płynów, a to wszystko niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Opiekun musi więc zadbać, by senior jadł prawidłowo zbilansowane posiłki o odpowiedniej kaloryczności. Dania powinny być lekkostrawne i zawierać jak najwięcej warzyw i owoców. Jeśli senior cierpi na jakieś choroby wymagające specjalnego menu, należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza lub dietetyka.

Równie ważne jak jedzenie jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Właściwe nawadnianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc i tego musi dopilnować osoba sprawująca rolę opiekuna.