Jak narysować drzewo genealogiczne?

Genealogia fascynuje zarówno młodszych jak i starszych. Nic dziwnego, ponieważ pozwala poznać bliżej historię naszego pochodzenia. Pomaga ustalić więzi rodzinne i stopień pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, dzięki czemu możemy odkryć naszą prawdziwą tożsamość.

Jak przygotować się do narysowania drzewa genealogicznego?

Stworzenie drzewa genealogicznego nie jest wcale tak prostą sprawą, jaką wydaje się na pozór. Priorytetem jest przede wszystkim zebranie odpowiednich danych. Zebranie informacji o poszczególnych członkach rodziny jest niejednokrotnie trudne i czasochłonne. Najlepsze są udokumentowane źródła takie, jak na przykład: listy, oficjalne akty urzędowe, zdjęcia, odręczne notatki. Często cennych informacji dostarcza również wywiad rodzinny. Szczególnie z najstarszymi członkami rodziny, dlatego warto nawiązać dialog z naszymi prababciami lub pradziadkami. Problem pojawia się w sytuacji, gdy takowi już nie żyją. Wtedy pozostaje nam szukanie informacji na własną rękę.

Jak zebrać konieczne dane do rysowania drzewa genealogicznego?

Szukanie informacji o naszych nieżyjących już przodkach to nie lada wyzwanie. Pomocne będzie posiadanie podstawowych informacji dotyczących ich życia takich jak: miejsce, w którym mieszkali zamieszkania czy profesję, jaką się trudnili. Czasami są pomocne fakty poboczne takie jak parafia, do której uczęszczali. Można wtedy z powodzeniem sięgnąć do archiwalnych ksiąg danej parafii lub podpytać miejscową ludność o pewne fakty. W mniejszych miejscowościach i wsiach wiele informacji na temat sąsiadów jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie, dlatego warto spróbować tej formy wywiadu. Pomocne są wszelkiego rodzaju dokumenty o charakterze archiwalnym. Dlatego niejednokrotnie w celu uzyskania większej ilości informacji konieczna jest wizyta w urzędach czy miejscowych bibliotekach. Niejednokrotnie z pomocą przychodzi Internet. Jest on prawdziwą skarbnicą wiedzy. Znajduje się w nim wiele stron i baz danych prowadzonych przez hobbystów genealogii. Często mają również wbudowaną wyszukiwarkę, która pozwala na dotarcie do szczegółowych danych.

Od czego zacząć rysowanie drzewa genealogicznego?

Wiele osób na początku zadaje sobie pytanie: jak narysować drzewo genealogiczne? Dziś odchodzi się od odręcznego tworzenia drzewa genealogicznego. Wraz z upływem czasu i postępem powstały specjalistyczne programy komputerowe, które ułatwiają, a przede wszystkim przyspieszają pracę. Przed przystąpieniem do rysowania należy się upewnić, że posiadamy wszystkie niezbędne dane oraz zdjęcia-jeśli decydujemy się na umieszczenie takowego. Tworzeniu każdego drzewa genealogicznego przyświeca prosta zasada -rozpoczynamy zawsze od samego siebie. Powyżej umieszczamy naszych rodziców. Profesjonalne drzewo genealogiczne posiada kilka ustalonych symboli, które oznaczają takie wydarzenia jak: rozwód czy śmierć. Ważne jest również odpowiednie umieszczenie strzałek, które pozwala na ustalenie relacji między poszczególnymi członkami rodziny. Ważne jest również, aby zachować chronologię, która pozwoli na wierne zobrazowanie dziejów naszego rodu. Zapewni ona również uporządkowany i czytelny sposób przedstawienia informacji. Jeśli zależy nam na prawdziwym i sumiennym zagłębieniu się w dzieje naszej rodziny, możemy stworzyć drzewo, które będzie uwzględniało nawet kilkanaście pokoleń wstecz.

Jak narysować drzewo genealogiczne?

Sposobów narysowania drzewa genealogicznego może być wiele. Jak narysować drzewo genealogiczne? Jest to kwestia indywidualna i mocno uzależniona od preferencji danej osoby. Część osób chce w tej kwestii pozostać tradycjonalistami i preferuje odręczne przygotowanie drzewa. Większość osób decyduje się na umieszczenie zdjęć lub podobizn przodków.  Niektórzy z kolei preferują bardziej oryginalne pomysły graficzne. Część osób dedykuje również duży obszar drzewa genealogicznego na umieszczenie ciekawostek. Coraz więcej osób zleca proces odnajdywania danych dotyczących przodków oraz rysowanie drzewa specjalistycznym firmom, bądź pojedynczym osobom, które specjalizują się w genealogii.