Historia poświęca wiele uwagi modowym zagadnieniom. Każda kobieta nieustannie poszukuje nowych inspiracji oraz coraz to nowszych pomysłów na stylizację. Jedną z nich może stanowić moda lat 20-tych, której głównymi cechami są przede wszystkim szyk i elegancja.
Jak wyglądały lata 20 moda sprzed wieku
Prawdziwym przełomem były lata 20 Moda sprzed dekady do dziś stanowi inspirację dla niejednej kobiety. W czasach powojennych wszystkie aspekty życia, łącznie z modą zaczęły się odbudowywać. Same zachowania kobiet uległy znacznym zmianom. Miały one dość zasad, które od dawna się nie zmieniały. Zapragnęły rewolucji zarówno w ubiorze, jak i sposobie zachowania. Można powiedzieć, że chciały spróbować męskich przywilejów. Domagały się aktywnego uczestnictwa w życiu towarzyskim tj. studiowania, rozwijania się. Nie stroniły od używek. Zaczęły palić papierosy, pić alkohol. Niedługo po tym wraz ze zmianą stylu bycia przyszedł czas na zmiany w ubiorze.
Lata 20 moda w garderobie
Charakterystycznym okresem w modzie są lata 20 Moda stworzyła rewolucyjne, jak na te czasy elementy garderoby. Grupa zbuntowanych kobiet, nazywanych „flapper”, czyli inaczej „garconne” (chłopczyca) zdefiniowały styl lat 20. Jedna z najbardziej cenionych do dziś projektantek na świecie słynna Coco Chanel właśnie taki styl promowała, choć w tamtych czasach z „klasyką” nie miał wiele wspólnego. Projektantka odcięła się zupełnie od bufiastych sukni, gorsetów, wielkich kapeluszy czy też ciężkich ozdób. Francuzka proponowała zupełnie nowy wizerunek niezależnej, zdecydowanej kobiety nowoczesnej. Typ „na chłopczycę” był jednoznaczny z prostym krojem sukienki czy też spódnicy. W związku z porzuceniem gorsetów sylwetki stały się bardziej smukłe i proste. Żakiety, marynarki również uległy znacznemu skróceniu. Nie zapominajmy o włosach, ówczesna najmodniejsza fryzura tzw. bob plus mocny, a wręcz teatralny makijaż, wcześniej zarezerwowany jedynie dla aktorek lub pań wykonujących lekkie zawody dopełniały całości nowego wizerunku. Wiele charakterystycznych kreacji przyniosły również lata 20 Moda na „małą czarną” to dziś klasyka i synonim wyrafinowanej elegancji.
Lata 20 Moda na dodatki i krótkie fryzury
Jakie fryzury były charakterystyczne i gadżety charakterystyczne dla tej dekady? Poniżej kilka z nich:
- Elegancka opaska. W latach 20. opaski były bardzo eleganckie, wykonane z pięknych, szlachetnych materiałów takich jak perły czy też koronka. Umieszczano ją z przodu głowy, zazwyczaj nachodziła poziomo na czoło. Nieraz bywała bardzo cienka, aby jedynie dyskretnie podkreślić włosy.
- Kapelusz „klosz”.Model świetnie pasujący do fryzury „na boba”. Ciasno przylegające nakrycie głowy, jego brzeg dochodził do poziomu brwi. Idealny dla ówczesnej chłopczycy.
- Fale na włosach.Najpopularniejsze w latach 20. stały się wyraziste fale na włosach, które niesamowicie dodawały szyku. Najlepiej wyglądały na krótkich włosach ściętych „na boba”
- Krótki bob. Najsłynniejsza fryzura lat 20., znak rozpoznawczy silnych, niezależnych kobiet. Bob z grzywką lub bez kończy się na wysokości dolnej części ucha. Jest prostą fryzurą, pasującą do każdej stylizacji.
- Połączenie fal i upięcia. Romantyczny kok jest zarazem wyrafinowany, a przy tym trzyma fryzurę w artystycznym nieładzie. Była to opcja dla pań, które nie chciały do końca pozbywać się swoich długich włosów.
Lata 20 moda na wyrazisty make-up
- Oczy
W latach 20. powieki malowano czarnym eye-liner’em i bardzo mocno tuszowano rzęsy. Miało to na celu podkreślenie wyrazistego spojrzenia. Mocny makijaż był nieodzownym elementem ówczesnych trendów. Ciemny cień do powiek przy krawędzi oka idealnie dopełniał całość makijażu uwydatniając efekt „smoky eye”.
- Brwi
W makijażu brwi lat 20. trendem były bardzo cienkie łuki brwiowe. Mocno podkreślano je za pomocą czarnej kredki. Często zdarzało się, że kobiety całkowicie usuwały swoje naturalne brwi, zastępując je jedynie cienkimi konturami.
- Usta
Do najpopularniejszych kolorów pomadek należały w latach 20. odcienie intensywnej czerwieni. To właśnie na nich koncentrował się makijaż lat 20. Wówczas szminką podkreślano bardzo wyraźnie łuk kupidyna i malowano nią przede wszystkim środek ust.W latach 20. pojawiły się również pomadki smakowe, najczęściej panie wybierały aromaty wiśniowe.