Jak dbać o skórę twarzy po 40 będąc kobietą?

Po 40 roku życia skóra twarzy traci elastyczność i sprężystość. Działanie mające na celu jej pielęgnację opiera się wobec tego nie tylko na pracy nad istniejącymi już zmarszczkami, ale również na poprawie jej jędrności. Jakie kosmetyki i zabiegi dla osób przeżywających drugą młodość są zatem szczególnie polecane?

Jak wygląda skóra twarzy po 40 roku życia?

Właśnie po przeżyciu czterech dekad można najczęściej zauważyć zachodzące w skórze zmiany, objawiające się przede wszystkim tym, że wszystkie mankamenty zaczynają być bardziej widoczne. Zmniejsza się nawilżenie i jędrność skóry, ponieważ gruczoły łojowe stają się coraz mniej aktywne. Cera traci swój jednolity kolor, przebarwienia są coraz bardziej widoczne.

Bardzo gwałtownie zaczyna także spadać poziom hormonów, w tym również estrogenów, które są odpowiedzialne za wygląd skóry. To właśnie przez ich niedostatek staje się ona sucha, mało elastyczna, zwiotczała i uwidoczniają się na niej zmarszczki. Pojawiać mogą się wypryski albo trądzik różowaty lub trądzik osób dorosłych. Bardziej widoczne stają się bruzdy nosowo – wargowe, zaczynają opadać kąciki ust, zaś na czole można dostrzec coraz wyraźniejsze poziome linie.

Więcej na ten temat znajdziesz na ciekawakobieta.pl

Kosmetyki do twarzy dla osób po 40 roku życia

Profesjonalna pielęgnacja po 40 roku życia uwzględniać powinna:

  • nawilżenie skóry,
  • wspomagania regeneracji skóry,
  • witalizację wszystkich warstw skóry,
  • odpowiednią stymulację komórek skóry,
  • pobudzenie komórek skóry do naturalnej regeneracji.

Do codziennej rutyny warto wprowadzić kosmetyki zawierające nierafinowane, naturalne oleje roślinne, które zmiękczają naskórek, odżywiają cerę i poprawiają jej koloryt. Dodatkowo wzmacniają one naturalną barierę hydro – lipidową. Warto poszukiwać specyfików zawierających w składzie olej jojoba, nasiona dzikiej róży, pestki winogron lub owoce rokitnika.

Ważnym elementem kosmetyczki powinny zostać również kremy z filtrem UV, nie tylko na wakacjach. Na co dzień warto stosować kremy z filtrem SPF 20 lub 35, natomiast podczas wyjazdu na urlop lub dnia spędzanego na słońcu 50+. Pracując przy jarzeniowym świetle należy zastosować fluid z filtrem jako preparat, który połączy ochronę cery z makijażem.

Sprawdzając skład kosmetyków warto w nim szukać również takich składników, jak retinol, kwas jabłkowy albo kwas mlekowy. Ich działanie polega na wiązaniu wody w skórze i stymulowaniu cery do odnowy, co skutkuje pogrubieniem naskórka i wyrównaniem jego kolorytu. Początkowo ich stosowanie może powodować podrażnienia, ale dzięki regularnemu stosowaniu skóra staje się mocniejsza, bardziej nawilżona i grubsza. W walce z przesuszeniem niezastąpione są lipidy, a w przywróceniu elastyczności najskuteczniejszy jest kwas hialuronowy. Również wybierając podkłady lepiej zdecydować się na te bardziej naturalne, ponieważ niwelują one zaczerwienienia i nie odwadniają przy tym skóry.

Masaż twarzy przeciw zmarszczkom

Masażu nie należy wykonywać na sucho, dzięki użyciu kosmetyków skóra zyskuje należyty poślizg i można uniknąć jej nadmiernego napinania. Czoło powinno się masować ruchami od środka do zewnątrz, a obszar wokół oczu przesuwając środkowy palec od zewnętrznego do wewnętrznego kącika z niewielkim naciskiem, na dole zaś w odwrotnym kierunku. Masując szyję trzeba położyć skrzyżowane ręce na obojczykach, po czym na zmianę napinać i rozluźniać mięśnie, wykonując ruchy głową do góry w prawo i w lewo.