Jak dbać o ciało w ciąży i po porodzie?

Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży jednocześnie doznaje wielu uczuć: ekscytacja, radość i niepewność mieszają się, a przyszła matka z niepokojem myśli o przyszłości dziecka. Przed nią trudny okres oczekiwania na poród. Codziennie zauważać będzie zmiany zachodzące w ciele i w psychice – zmiany nie zawsze są korzystne i pożądane. Aby po porodzie szybko wrócić do dawnej kondycji i figury, należy odpowiednio zadbać o ciało i stan ducha.

Jak dbać o siebie w pierwszym trymestrze?

Początek ciąży jest trudny. Gwałtowne zachwianie gospodarki hormonalnej niekorzystnie wpływa na samopoczucie kobiet. 

Zmęczenie, senność albo brak snu, poranne nudności i wymioty sprawiają, że wiele pań zwalnia tempo swojej aktywności zawodowej oraz fizycznej. Leżenie na kanapie i dogadzanie sobie smakołykami to dość często stosowana metoda poprawienia sobie samopoczucia. Ale nie jest to wybór korzystny dla zdrowia matki i dziecka.

W pierwszym trymestrze nie należy radykalnie zmieniać trybu swojego życia, ani zwalniać tempa czy rezygnować z pracy. Ciężarna powinna:

  • Regularnie spożywać lekkostrawne, ale wartościowe i dobrze zbilansowane posiłki,
  • Być aktywna fizycznie – ruch na świeżym powietrzu to podstawa;
  • Zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku; 
  • Pielęgnować ciało, a szczególnie brzuch, piersi, pośladki, uda, czyli te partie ciała, które narażone są na rozciągnięcie skóry, powstanie rozstępów czy cellulitu;
  • Nie rezygnować z pracy zawodowej oraz utrzymywać kontakty towarzyskie.

Trymestr drugi – jak zachować dobrą kondycję?

W drugim trymestrze większość ciężarnych odczuwa wyraźny przypływ energii. Choć przybywa kilogramów i centymetrów w talii, samopoczucie znacznie się poprawia i przyszła mama ma większą ochotę na różnego rodzaju aktywności. 

Jednak w tym czasie często pojawiają się pierwsze poważne dolegliwości – bóle kręgosłupa, podwyższony poziom glukozy we krwi, zbyt duże ciśnienie tętnicze. Konieczne są regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, u stomatologa oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Trudny trymestr trzeci – jak dobrze pielęgnować ciało przed porodem

W trzeciej części ciąży brzuch znacznie się powiększa – kobieta ma problemy z poruszaniem się, siedzeniem, ułożeniem podczas snu. 

Na ciele często pojawiają się rozstępy, a nadmiernie rozciągnięte mięśnie Kegla usytuowane na dnie miednicy nieskutecznie zamykają cewkę moczową. Pojawia się problem nietrzymania moczu. 

Jak wykazały badania problem nietrzymania moczu dotyka ponad 60% ciężarnych. Jest to sprawa wstydliwa, a wiele kobiet rezygnuje z tego powodu z aktywności. Zupełnie niepotrzebnie – są metody, które pomagają uporać się z tym problemem oraz poprawiają komfort kobiety. Ważna jest codzienna gimnastyka mięśni miednicowych – bezpiecznie można ćwiczyć ten obszar do końca ósmego miesiąca. 

Aby zabezpieczyć bielizną i zniwelować nieprzyjemną woń warto stosować wysokiej jakości wkładki pochłaniające wilgoć. Wkładki Elly są bardzo delikatne, mocno nasiąkliwe, lekko perfumowane. Nie uczulają i skutecznie chronią kobietę. Na stronie https://www.poznajelly.pl/ znajduje się pełna oferta producenta.

Pielęgnacja po porodzie

Okres połogu i kolejne miesiące to czas powolnego powrotu organizmu kobiety do dawnych parametrów hormonalnych. Już w okresie karmienia można zwiększyć aktywność fizyczną, a po jego zakończeniu zmienić dietę tak, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Nadwyrężone i rozciągnięte mięśnie nadal mogą być przyczyną nietrzymania moczu. Czasem nawet wiele tygodni po porodzie zdarzają się upławy czy krwawienia, które nie są jednak oznakami choroby. Nadal warto stosować wkładki do bielizny.

Więcej uwagi należy także poświęcić pielęgnacji skóry – odpowiednie kosmetyki nawilżające i odżywiające stosowane regularnie pozwolą na przywrócenie dawnej elastyczności i napięcia.