Jak postarzyć przedmiot techniką decoupage?

jak-postarzyc-przedmiot-technika-decoupage

Domowe techniki zdobienia przedmiotów stają się coraz popularniejsze wśród miłośników sztuki. Jedną z nich jest postarzanie przedmiotów za pomocą techniki decoupage. Różne elementy, np. farby i lakiery, spękania czy przecierki dają piorunujący efekt starej powierzchni. Jak dokładnie postarzyć przedmiot metodą decoupage? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Postarzanie za pomocą farb

Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą postarzania powierzchni jest stosowanie farb w kolorze umbry lub odcieniach szarości. Dzięki owym barwom konkretne rzeczy wyglądają na pożółkłe i zakurzone.

Cała metoda polega właściwie na nakładaniu farby na polakierowaną i ozdobioną powierzchnię przedmiotu, np. drewnianej skrzynki. Nakładaną mieszankę należy wpierw zmieszać z rozpuszczalnikiem do farb (jeśli mamy do czynienia z farbami olejnymi) lub wody (w przypadku emulsji). Po nałożeniu rzadkiej pasty należy odczekać jakiś czas, aż przedmiot przeschnie (wystarczy tylko kilka minut), a następnie zetrzeć farbę za pomocą papierowego ręcznika lub szmatki. Co ważne, powierzchnię należy wycierać kolistymi ruchami. Tak potraktowaną rzecz powinno się pozostawić do wyschnięcia. Gdy będzie już w pełni sucha, można zabezpieczyć ją za pomocą dwóch warstw specjalnego lakieru na bazie wody.

Postarzanie za pośrednictwem techniki przecierki

Przedmiotom można łatwo nadać stary wygląd za pośrednictwem przecierania powierzchni ściereczką z farbą. Całą ową technikę określa się jako przecierkę.

Na początku trzeba nałożyć farbę bazową, np. za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Następnie, gdy pomalowana powierzchnia już wyschnie, powinno się nałożyć za pośrednictwem ściereczki farbę w ciemniejszym kolorze. Ruchy powinny być konkretne i posuwiste (od krawędzi do krawędzi, zawsze w jednym kierunku). Po wyschnięciu pokrytej powierzchni warto przetrzeć ją drobnym papierem ściernym. 

Do technik decoupage warto wykorzystywać gotowe drewniane skrzynki i pojemniki, dzięki którym łatwiej będzie stworzyć wyjątkowy efekt postarzałego przedmiotu. Przykładem hurtowni internetowej, w której można zakupić takie rzeczy, jest firma DECOUPAGE. Zainteresowani odnajdą tu nie tylko skrzynki, ale też herbaciarki, wycinanki z drewna czy chusteczniki i serwetniki.

Technika shabby chic

Technika shabby chic polega na nadaniu przedmiotu wyglądu jak sprzed kilkuset lat. Wykorzystuje się do niej świece i papier ścierny. Przedmiot na początku pokrywa się farbą akrylową, następnie naciera świecą stearynową i nakłada farbę w kontrastującym kolorze. Na koniec miejsca z woskiem przeciera się papierem ściernym.