Implanty zębowe, czyli estetyczne rozwiązanie problemów z uśmiechem

Implanty zębowe z roku na rok stają się coraz powszechniejsze, koszty ich zakładania sukcesywnie spadają, bardzo wysoki odsetek skutecznych zabiegów rośnie jeszcze bardziej, a estetyka implantowanych zębów nawet w tańszych opcjach nie budzi żadnych zastrzeżeń i jest coraz szerzej stosowana. Implanty zębowe to obecnie już jeden z typowych zabiegów stomatologicznych i na pewno nie otacza go już aura ekstrawagancji, jak to było przez bardzo wiele lat. Najważniejsze zawsze są jednak kwestie medyczne i tutaj implanty zdecydowanie brylują. Jest to najlepszy sposób na przywrócenie odpowiedniej estetyki uśmiechu i prawidłowej funkcji szczęki.

Ubytki zębowe

Podstawowym celem wszczepiania implantów zębowych jest uzupełnianie już istniejących ubytków w łukach zębowych. Tego typu ubytki, przerwy powstałe w uzębieniu, są wyjątkowo nieestetyczne, zwłaszcza jeśli dotyczą zębów przednich lub obok siebie pojawia się więcej niż jeden ubytek. W zasadzie rujnują one uśmiech, a ich obecność ma niestety także bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Braki w uzębieniu mogą powodować przemieszczanie się względem siebie zębów, co dodatkowo niszczy prawidłowy zgryz, a do tego może dochodzić do deformacji całej twarzy ze względu na zmianę kierunku sił działających na kości twarzoczaszki.
Nie można też oczywiście zapominać o spadku jakości gryzienia czy przeżuwania, co odbija się na całym organizmie, a także o większym ryzyku złamań zębów i próchnicy.

Implant i korona

Implanty zębowe to w ujęciu ścisłym ta część zęba, którą potocznie określa się korzeniem. Cały potocznie rozumiany implant składa się ze śruby umieszczanej w wyrostku zębowym i z zęba, czyli z korony zębowej umieszczanej na nim. W celu zmniejszenia kosztów implantacji oraz ograniczenia zakresu interwencji chirurgicznej możliwe jest umieszczanie koron na specjalnych mostkach po 2-3 dla jednego implantu.
Rozwój technologiczny w kwestii koron implantów przebiega w sposób wręcz błyskawiczny. Pierwsze korony były niezbyt estetyczne, odróżniały się od reszty zębów, a do tego mogły powodować przebarwienia sąsiednich zębów oraz problemy z dziąsłami. Nowoczesne korony bardzo różnią się od siebie w zależności od wykorzystanych materiałów, ale co do zasady oferują nam znakomite właściwości estetyczne.

Idealny kolor i kształt

W najlepszych gabinetach stomatologicznych możliwe jest wykonanie wizualizacji wyglądu twarzy i uśmiechu po przeprowadzeniu implantacji zębów. Dentysta jest w stanie bardzo dokładnie zaplanować, jak będą wyglądały korony i jak implanty zębowe zostaną umieszczone w łukach zębowych. Wykorzystuje się do tego zdjęcie pacjenta „przed” i poprzez grafikę komputerową tworzy się wizję „po”. Nie jest to jednak tylko wizja artystyczna, a faktyczny plan działania połączony nawet z kosztorysem. Można mieć pewność, że uzyskane implanty będą całkowicie nie do odróżnienia od pozostałych zębów, a nawet często są od nich znacznie mocniejsze. Nowoczesne materiały są bowiem znacznie bardziej trwałe od tego, co jest nam w stanie zaoferować natura.