Rockowe stylizacje to coś, co zdecydowanie przyciąga uwagę. Nie można im odebrać wyrazistości, odwagi, drapieżności. Są tak charakterystyczne, chyba jak żaden inny dotąd pojawiający się styl. Co więcej, ten styl ewoluuje i poza ubraniami tyczy się także makijażów oraz fryzur. Czernie, czerwienie, niedbale ułożone włosy, podarte rajstopy i dżinsy, wytarte koszulki, symbole w postaci czaszek, róż, krzyżów, a do tego uwielbiana krata. Takich elementów w rockowym stylu znajdujemy mnóstwo, a dziś można je łączyć nawet z codziennymi, jak i eleganckimi propozycjami. Jak się prezentuje rock and roll na przestrzeni lat?
Modsi i Rockersi ubiór i nie tylko
Rockersi i modsi to subkultury, których nie można pominąć w tym temacie. Rockersi jako subkultura funkcjonowali w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat 1958-1965. Inspirował ich rock’n’roll, a znaki rozpoznawcze to przede wszystkim długie włosy i swoista niedbałość. Rockersi ubiór w postaci dżinsów i skórzanych kurtek, wciąż doskonale wpisuje się w dziś tak elastyczną modę, ale jednak bazującą na odważnych, dynamicznych i rockowych stylizacjach.
Modsi zaś pojawili się w Wielkiej Brytanii z końcem lat 50-tych. To niemalże skrajne podejście w stosunku do rockersów. Tu przeważał pedantyzm, dobrze skrojone garnitury zwykle w jasnych barwach, wysokie skórzane buty i kaszmirowe swetry w serek. Fryzury rockowe, ale jednak w szerokiej palecie możliwości, bo od długich, po ekstrawagancko uczesane, a skończywszy na „studenckich” cięciach. Tu już w grę wchodziły jaskrawe barwy, które wręcz prowokowały. Rockersi poruszali się raczej motocyklami, a modsi stawiali na skutery.
Nowa-stara moda
Rockowe stylizacje często gościły na wybiegach w roku 2008. Zaczęły się pojawiać od tego czasu dosłownie wszędzie, i nie było problemu, by taką stylizację stworzyć wybierając się do popularnych sieciówek, jak H&M czy ZARA. Styl niezwykle przypadł do gustu gwiazdom, jak Anna Sui, Pick Owens Czy Givenchy. Ze względu na rockowe wydanie, które pasuje tak młodym kobietom, jak i tym dojrzałym, dało się go dostrzec w stylizacjach Lindsay Lohan czy Kate Moss.
Najbardziej charakterystyczne elementy
Rockowy styl to dużo czerni, czerwieni i ich odcieni. Do tego elementy graficzne, jak wspomniane na samym początku czaszki, róże, gitary elektryczne, krzyże, rewolwery i płomienie. Całość opatrzona zwykle charakterystycznym niedbalstwem – fryzury rockowe wyglądające na pozornie nieułożone. Do tego łączenie różnych stylów.
Obowiązkowo ramoneska, którą zaprojektował w 1928 roku Irving Scott. Najpierw noszona przez motocyklistów, a dziś doceniana za bardzo oryginalny krój i będąca niemalże obowiązkowym elementem garderoby.
Ten styl można by rzec, iż jest pełen sprzeczności. Znajdujemy w nim ćwieki, które bardzo przypadły do gustu Pradzie czy Armaniemu. Czerń nie jest już jedyną barwą, podobnie jak skóra. Powstają łączenia zwiewne, delikatne, a jednak z dużym pazurem. Takie, które można nosić niezależnie od wieku, dopasowując do okoliczności i okazji. Do tego wyrazisty makijaż w stylu smokey eye czy ogniście czerwonych ust, i rock and roll!