Cera sucha od A do Z

Pierwsze zmarszczki, które pojawiają się wokół ust i oczu, pomimo że mamy dopiero dwadzieścia lat? Do tego skóra zaczyna się łuszczyć, jest mocno swędząca i z każdym rokiem odczuwamy to coraz bardziej. To cera sucha jest przyczyną takich objawów. Skóra w tym typie cery staje się bardzo cienka, wrażliwa, podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jej głębsze warstwy nie są w stanie wytworzyć samodzielnie odpowiednich ilości tłuszczu, który byłby w stanie utrzymać skórę elastyczną i odpowiednio nawilżoną. Jak zatem o nią zadbać?

Cera sucha szybko staje się cerą starczą

Niestety nie stawiając na odpowiednią pielęgnację, sięgając po jakiekolwiek produkty kosmetyczne i przede wszystkim zapominając o regularnej pielęgnacji, cera sucha bardzo szybko staje się cerą starczą. Nasza twarz zaczyna wyrażać, że mamy więcej lat, niż tak naprawdę głosi metryka. A można temu zapobiec!

Cera sucha ma głównie problem z produkcją odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów, za których to produkcję odpowiedzialna jest skóra właściwa. Niedobór tłuszczów kończy się odwodnieniem skóry. Ta zaś traci dostateczną ochronę, ubywa z niej wody, staje się jeszcze mniej elastyczna i jędrna. Z kolei bez ochrony zaczyna być bardzo wiotka, cienka i niezwykle skłonna do podrażnień.

Cera sucha wymaga podjęcia działań, które odpowiednio ją nawilżą, odżywią, natłuszczą, a przy tym zapewnią należytą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Bez tej ochrony skóra nie radzi sobie bowiem w okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest sucho, ale i w zimie, kiedy to mróz, niskie temperatury i opady sprawiają, że twarz szybko zaczyna się czerwienić, piecze, jest ściągnięta.

Właściwa pielęgnacja cery suchej

O taką skórę należy dbać już w młodym wieku, by jak najdłużej zachowała swoją elastyczność, jędrność i odpowiedni poziom nawodnienia. Pomocna jest w tym wypadku codzienna dieta. Gdy pijemy dużo wody, soków warzywnych i owocowych, cera sucha zyskuje na substancjach niezbędnych do jej normalizacji. Prawidłowe odżywianie i jadłospis, który zapewnia podaż witaminy A, są w stanie przynieść korzyści temu typowi cery.

Z kosmetyków zaś należy stawiać na mleczka i śmietanki, które dobrze nawilżają, ale i natłuszczają. Do tego kremy regenerujące, odżywczo-nawilżające, z filtrami, a do makijażu fluidy, które posiadają filtry przeciwsłoneczne. Należy stosować żele pod oczy i emulsje pielęgnacyjne na dekolt oraz szyję. Dla utrzymania właściwego pH skóry sprawdzają się toniki bezalkoholowe, a dla intensywnej regeneracji można postawić na kuracje olejkami roślinnymi.

Zrezygnować należy z kosmetyków, w których znajdujemy alkohol, ale i tych wykazujących działanie silnie zasadowe. Cera sucha szerokim łukiem omija maseczki ściągające i gruboziarniste peelingi. Jej kondycji nie sprzyja zbyt częste opalanie, a także woda i mydło, które dodatkowo wysuszają.

Pomocne mogą być zabiegi dotleniające oraz te, które wykorzystują właściwości alg morskich. Cera sucha potrzebuje substancji, takich jak sole mineralne, hydrofilne aminokwasy, sole kwasu mlekowego, witaminy A i E, chitozan, gliceryna, sorbitol, mocznik czy kwas hialuronowy. Do tego oleje roślinne oraz kolagen, którego produkcja maleje wraz z wiekiem. Pielęgnacja musi bowiem obejmować stosowanie takich kosmetyków, które będą w stanie nie tylko nawilżyć i natłuścić, ale jednocześnie zatrzymają wodę w skórze, nie doprowadzając do ponownego odwodnienia.

Tak pielęgnowana cera sucha odwdzięczy się promiennym wyglądem, ale i młodym, zdrowym, pomimo upływu wieku. Pierwsze zmarszczki zostaną nieco zniwelowane, a kolejne nie będą się pojawiać się aż tak szybko. Ponadto wysokie czy niskie temperatury, klimatyzacja, słońce – przed tymi czynnikami skóra będzie należycie chroniona, co pozwoli jej zachować elastyczność i jędrność oraz odpowiedni poziom nawilżenia możliwie długo, redukując dyskomfort odczuwany na twarzy.