Cera mieszana – jak sobie radzić z jej pielęgnacją?

Cera mieszana jest trudna w pielęgnacji, bo łączy w sobie typy cery suchej oraz tłustej. Mamy zatem konieczność nawilżenia, odżywienia, przy jednoczesnym ograniczeniu pracy gruczołów łojowych.

Cera mieszana charakteryzuje się nadmiernym przetłuszczaniem w strefie „T”, czyli na czole, nosie oraz na brodzie. Tutaj mogą się pojawiać zaskórniaki, krostki i nieestetyczne zmiany. Z kolei policzki, skóra pod oczami, ale i szyja, stają się nawet przesuszone. Może pojawiać się uczucie szczypania, nadmiernego ściągnięcia. Skóra, która jest sucha także zaczyna coraz gorzej wyglądać. Efekt? Na twarzy widoczne są różnego rodzaju zmiany, a my czujemy duży dyskomfort. Nie oznacza to jednak, że cera mieszana nie daje szansy na efektywną pielęgnacją. Wystarczy wiedzieć, co robić, jakich kosmetyków używać, jak i którym ewentualnie zabiegom można się poddawać.

Cera mieszana = cera sucha + cera tłusta

Cerę mieszaną można pielęgnować na dwa sposoby. Używamy kremów przeznaczonych do cery mieszanej, które można nakładać na całą twarz i szyję, bądź też stawiamy na kremy do cery suchej, stosowanej w obrębie policzków czy szyi, a także kremy do tłustej, które z kolei będziemy aplikować na wspomnianą strefę „T”. Suche miejsca wymagają odpowiedniego nawilżenia. W strefie przetłuszczającej się należy wyrównywać pracę gruczołów łojowych.

Z powodzeniem można stosować mleczka i żele przeznaczone do pielęgnacji cery mieszanej. W strefie „T” sprawdzają się wszelkiego rodzaju toniki ściągająco-oczyszczające. Do tego należy zadbać o cieniutką i bardzo wrażliwą skórę pod oczami, używając przeznaczonego do tego kremu. Cera mieszana może objawiać się skórą na policzkach, który piecze i jest mocno ściągnięta. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie emulsji silnie nawilżających, ale w swoim składzie posiadających niewielkie ilości tłuszczu.

Makijaż musi być wykonywany z użyciem podkładów matujących. Warto mieć przy sobie specjalne bibułki matujące, ponieważ cera mieszana lubi się świecić niemalże od razu po nałożeniu makijażu. Bibułkami można wygodnie ściągnąć nadmiar sebum i ograniczyć efekt błyszczenia. Po zmyciu makijażu noszonego przez cały dzień, można użyć kremu nawilżającego, najlepiej na noc. Będąc po trzydziestym roku życia lepiej sprawdzają się kremy odżywczo-normalizujące przeznaczone do cery mieszanej.

Zabiegi warte uwagi dla cery mieszanej

Cera mieszana dobrze poddaje się peelingom, które świetnie oczyszczają, ale i maseczkom – ściągającym, oczyszczającym – dla strefy „T”, a następnie nawilżającym i odżywczym dla policzków i szyi. Należy zrezygnować z mycia skóry samą wodą i mydłem. Nie wolno również stosować toników z alkoholem, które powodują niszczenie lipidów naskórka.

Wybierając się do kosmetyczki, najlepiej jest poradzić się odnośnie zabiegów, których przeznaczeniem jest cera mieszana. Z pewnością sprawdzą się ultradźwięki, zabiegi normalizujące i oczyszczające, peelingi: chemiczne, azjatycki, z kwasami AHA i BHA, mikrodermabrazja, zastosowanie alg morskich czy galwanizacji anodowej.

Kosmetyki, które są w stanie doskonale pielęgnować typ cery, jaki stanowi cera mieszana, w swoim składzie mogą zawierać brzozę, morszczyn, łopian, algi, pokrzywę, kwas glikolowy, kwas salicylowy, kaolin, tymianek pospolity czy azulen. Taki skład pozwoli i nawilżyć, i ograniczyć wydzielanie łoju, a przy tym będzie stanowić doskonałą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym słońca.