Wizyty u brafitterki nie są dziś już nowością, ale wciąż nie do końca się do nich przekonujemy. Trudno nam dać „manewrować” obcej osobie przy swoim biuście. Poza tym często nie mamy pewności, czy Pani pracująca w salonie z bielizną, po prostu nauczyła się dobrego podejścia do Klientki, czy faktycznie dziedzina brafittngu jest jej nieobca. Niemniej dobrze dobrany stanik dla kobiety to nie tylko kwestia wygody, samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia.
Co to jest brafitting?
Brafitting pochodzi z języka angielskiego. Jest połączeniem słów bra oznaczającego biustonosz oraz fitting, tłumaczonego jako dopasowanie. Chodzi zatem o to, by idealnie dopasować biustonosz do biustu kobiety. Ma dobrze leżeć, być wygodny, dostosowany do okazji, ale i musi odpowiednio podtrzymywać biust. Nie może uwierać, wrzynać się, zostawiać bolesnych śladów, czy w końcu spadać bądź uciskać zbyt mocno. Ten jeden, niepozorny element bielizny potrafi przysporzyć nie lada problemu przy jego zakupie!
Jak dobrać stanik, by zachować zdrowy biust
Czemu mówimy o zdrowym biuście? Bo dobrze dobrany stanik to nie tylko kwestia ładnego wyglądu i zachowania proporcjonalnej sylwetki. To niebagatelny wpływ na mięśnie, więzadła znajdujące się w obrębie klatki piersiowej. Ponadto obciążenie dla kręgosłupa, uciski, które mogą powodować zaburzenia przepływu krwi i wreszcie coraz częściej uwaga skierowana na to, iż źle dobrany biustonosz może pośrednio przyczyniać się do problemów onkologicznych.
To z tego względu zaleca się korzystanie z pomocy profesjonalnej brafitterki, która jest w stanie podpowiedzieć, jaki typ, fason biustonosza będzie odpowiedni, a przede wszystkim pomoże w wyborze właściwego rozmiaru. Samodzielnie również możemy to zrobić, jednak to znacznie trudniejsze zadanie, chociażby dlatego, że pomiary powinno się zdejmować będąc wyprostowaną, a nam najczęściej nie udaje się zrobić tego właściwie.
Jak dobrać stanik, czym powinien się cechować?
Aż 80-95% Polek nosi źle dopasowane biustonosze. Najczęściej kupujemy zbyt luźne obwody, a za małe miseczki. Przez to nasze staniki podsuwają się do góry, nie podtrzymują prawidłowo biustu powodując jego przemieszczanie się, co z kolei skutkuje rozciąganiem więzadeł piersiowych, a te raz rozciągnięte nie są w stanie powrócić do stanu pierwotnego, bez interwencji chirurga. Do tego trzeba dołożyć fakt, że źle dobrany stanik fatalnie wygląda pod ubraniem. Ani to eleganckie, ani estetyczne, nie wspominając o braku wygody.
Dobierając stanik należy pamiętać o ułożeniu każdej piersi w miseczce, najlepiej pochylając się do przodu. Pierś powinna wypełniać całą miseczkę, jej fiszbiny muszą ją równo okalać, nie może być luzów, ale i biust nie może wylewać się poza miseczkę. Ramiączka nie powinny się zsuwać, ale i niepożądanym jest efekt wrzynania się w ramiona. Stanik na mostku musi idealnie przylegać do ciała, a podnosząc ręce do góry, biustonosz nie powinien przesuwać się ku górze. Reszta to kwestia ulubionych kolorów, dodatków, materiałów i oczywiście dopasowania do stylizacji.